Bitcoin alım satım borsalarında üyelik sorunları nelerdir?

Bitcoin'ler para birimi olarak kullanıldığı için, yüksek değerlere sahiptir. Ayrıca, ülkelerin ekonomik değerlerinden olan altın ve diğer paralar gibi merkezi bir otoriteye sahip olmaması, güvenilirlikten ziyade matematiksel mantık üzerine kurulu bir sistemi olduğunu gösterir. İnsanlar karşılıklı olarak mantıksal çerçevede; taşınabilirlik, değişebilirlik ve tanınabilirlik özelliklerinden faydalanmaktadırlar. 

Bitcoin’in güvenirliliği ise gelişen kullanıcı tabanıyla, bünyesinde bulunan sektörlerin sayısı ve çeşitliliğine göre artmaktadır. Diğer para birimlerinde olduğu gibi Bitcoin’in değeri de direkt ödemeyi kabul eden kullanıcılarla belirlenir. Kullanıcıların üye olabileceği çeşitli siteler bulunmaktadır. Üyeler Bitcoin ve diğer paraların grafikleriyle oluşturulan borsalarda, çeşitli alım satım faaliyetlerinde bulunurlar. Bitcoin’e üye olan kullanıcıların en sık yaşadığı problemler arasında ise, komisyon ücretleri, kredi kartı işlemleri ve banka havalesi vb. gibi teknik sorunlar bulunmaktadır. Kredi kartıyla yapılan işlemlerde % 3 ve daha fazla komisyon ücretlerinin alınması en çok şikayet edilen konulardandır.

Türkiye’deki üyelik sorunları

Ülkemizin güvenlik tedbirleri gereği bazı işlemlerin kabul edilmemesi, bu ücretleri daha da arttırmaktadır ve hatta bazı bankaların bu işlemleri iptal etmesiyle sonuçlanmaktadır. Genel bir avantaj ise, para çekme yatırma işlemleri dışında çok ciddi miktarda komisyon ücretinin olmamasıdır. Visa ile yaşanan çoğu problemlerin aşıldığı da görülmektedir. Ancak bazı durumlarda transfer sürelerinde sıkıntılar oluşmaktadır. Mastercard’lar Visa’ya göre daha hızlı işlem yapmaktadır. 

Bazı borsalarda yaşanan sıkıntılar arasında, minimum alım miktarının fazla olması da yatırımı etkileyen durumlardandır. Borsalar, sizin sahip olduğunuz güçlerden daha fazla yönetim hakkına sahiptir. Bu gücü ne derecede kullanıp kullanmadıkları belli olmasa da, yararlarına olan bir durumdur. Bitcoin’lerini uzun süre borsada tutan yatırımcılar varsa da, seçim gücü tamamen sizin elinizdedir ve sadece gerekli durumlarda borsaların kullanılması önerilmektedir. Kalıcı olarak borsa da bırakılmamalıdır. Borsada görülen hesap miktarı tamamen yanıltıcıdır. Asıl miktar kendi cüzdanınızda olandır. Paranızı depolayan yerleri kullanırken de çok dikkatli olmanız gerekir. Güvenlik problemleriyle uğraşabilir veya bazı saldırılara uğrayabilirsiniz. Bu tür saldırılardan korunmak için Bitcoin’lerinizi ve cüzdanınızı koruma altına almak için kopyalayıp yedeklemeniz önerilir. Birçok güvenlik unsuru eklemeli ve çok güçlü bir şifreler kullanmalısınız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ