Bitcoin altının yerini almayacak. Bunun yerine, Bitcoin altın 2.0'ın ötesine geçerek dünyanın daha önce hiç görmediği yeni bir para türü olacak.

Bitcoin Altın 2.0 Değil, Kendi Sınıfında Bir Varlık

Bitcoin altının yerini almayacak. Bunun yerine, Bitcoin altın 2.0'ın ötesine geçerek dünyanın daha önce hiç görmediği yeni bir para türü olacak.

Bitcoin’in pazar dinamikleri, koşullara bağlı olarak hem riskli hem de kazançlı bir varlık olduğunu göstermektedir. Bu nitelikler BTC'yi borsaya karşı bir liman olarak kullanmakta zorlanır ve birçok popüler anlatıya aykırıdır.

Bitcoin ve hisse senetleri son iki ay içinde düştü ve toparlandı. İki varlık arasındaki tarihsel korelasyonun düşük olması nedeniyle bu hareketler karışıklıkla karşılandı.

Tarihi veriler, Bitcoin'in bipolar olduğunu göstermiştir. Bazen ilişkisiz bir varlık olarak hareket eder. Diğer zamanlarda borsaya aykırı performans gösterir. Bazen borsa ile yakın hareket eder. Bu hareketler Bitcoin'in gerçek doğası hakkında değerli bilgiler sağlar.

Jeopolitik ve Bitcoin

Küresel ticaret savaşı, tüketiciler ve işletmeler için kötü bir haberdi, ancak Bitcoin için iyi bir haberdi. Çeşitli ülkelerin hükümetleri, ticaret tarifeleri konusunda ABD ile çatışarak düşmanca bir uluslararası ortam yarattı. Bu, kripto para biriminin gelişmesine yol açtı.

2020'nin başlarında, bir dron saldırısıyla üst düzey bir İran askeri yetkilisini öldürdükten sonra İran ve ABD arasındaki gerginlik patladığında Bitcoin’in kırılganlıkla mücadelesi tekrar test edildi.

O zaman, kripto para birimi, Bitcoin'in hisse senetleri gibi risk varlıkları bir dayak yediğinde iyi performans gösterdiği teorisine uygun olarak Ocak ve Şubat 2020 arasında % 53'lük bir kazanç kaydetti.

Ancak Mart ayına gelindiğinde, kripto para birimi diğer riskli varlıklarla birlikte çöktü. O ay BTC'nin S&P 500 ile rekor bir korelasyonu vardı. Bu, varlığın hem ilişkisiz hem de ekonomik kargaşaya karşı dirençli olduğuna inanıldığından, birçok alanda şok oldu.

Geçen ay Bitcoin, altın ve büyük makroekonomik risklerden korunma kavramı hakkında daha fazla perspektif sağladı. Bitcoin genellikle “dijital altın” olarak kabul ediliyor.

Ancak fiyatı, borsaların zirveye çıktığı 20 Şubat'tan bu yana % 30 düşerken, altın aynı dönemde % 7 arttı.

Bitcoin ve Altının Hedge Olarak Tarihi

Altının bir değişim aracı olarak tarihi, MÖ 700'lere dayanan demokrasi kavramından bile daha eskidir. Modern tarihte bile, altın standardı Amerika Birleşik Devletleri'nde 1971 yılına kadar vardı. Bu sicili, dünyanın büyük bir bölümünü değerli metalin geri çekilmek için güvenilir bir para olduğuna inandırdı.

Bitcoin'in kökleri, toplumun büyük bankalar tarafından korkunç risk yönetimi için bedel ödediği 2008 mali krizine dayanmaktadır. Bununla birlikte, özünde, Bitcoin parasal manipülasyona karşı bir liman değil, otoriterizme karşı bir risktir.

Tartışılmaz bir varlık olarak, el konması kolay olan altından farklı olarak devletin gücüne en güçlü direnci sağlar.

Bunu göz önünde bulundurarak, jeopolitik baskılar arttığında Bitcoin'in iyi bir performans göstermesi şaşırtıcı değildir. Silah satışları gibi, BTC de hükümetler yeni ve müdahaleci güçler kazandığında başarılı görünüyor.

Koronavirüsü pandemisi, talebin çöktüğü ve bazı endüstrilerin satışlarda uzun süredir devam eden düşüşlerle karşı karşıya kaldığı bir duruma yol açtı. Perakende tüketiciler, ayrıca, Bitcoin gibi riskli varlıklardan kaçınmak istiyor.

Bu arada, bu ekonomik bir durum olduğundan, parasal bir liman olan altının daha iyi olduğu mantıklı. Özellikle eşi görülmemiş bir devlet teşviki karşısında.

Son zamanlarda, genellikle uysal ana akım medya bile hükümetlerin bu acil durum sırasında çok fazla güç kazandığını savundu - COVID-19 krizi çözüldükten sonra vazgeçmeleri muhtemel olmayan bir şey.

Yani asıl soru Bitcoin'in riskli veya riskli bir varlık olup olmadığı değildir. Bunun yerine, yatırımcıların sorması gereken soru, mevcut makroekonomik durumun BTC'nin gelişebileceği bir durum olup olmadığıdır.

Talep kıtlığı ve hanehalkı gelirlerinin azalması Bitcoin için yükselişe geçmiyor. Bitcoin'in el koymanın en zor para biçimi olduğunu fark eden insanlar, bu arada boğa görünümündeler.

BTC, genel nüfus arasında bir para biçimi olarak güven duygusuna sahip değildir, ancak siyasi bir liman gibi davranabilme kabiliyeti kesin ve pazar tarafından desteklenmektedir.

Bitcoin, geleneksel finansal sisteme uygun bir alternatif olduğunu kanıtlayacak kadar büyüdüğünde, bir liman ötesine geçecektir. Bitcoin etrafında inşa edilen her uygulama tüketicilere bir alternatif sunar. Yakında, insanların artık vicdansız merkezi finansal sisteme güvenmeleri gerekmeyecek.

 Bitcoin altının yerini almayacak. İki varlık öngörülebilir gelecek için bir arada bulunacaktır. Bunun yerine, Bitcoin altın 2.0'ın ötesine geçerek dünyanın daha önce hiç görmediği yeni bir para türü olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ