Güvenli bir liman olarak Bitcoin uzun süredir denenmiş ve test edilmiş bir iddia olmuştur, genellikle sonuca ulaşmamaktadır.

Bitcoin Altın ve Hisse Senedi Ayarını Değiştiriyor

Güvenli bir liman olarak Bitcoin uzun süredir denenmiş ve test edilmiş bir iddia olmuştur, genellikle sonuca ulaşmamaktadır. Değer deposu ilkesi ile desteklenen küresel ekonomik düzene siyasi engel, her zaman makroekonomik düşmanları olan altın ve S & P500 ile göreceli olmuştur.

Kendi endüstrileri için yukarıda belirtilen emtia ve hisse senedi piyasaları Covid-19 pazarının erimesi nedeniyle düştüğünden, Bitcoin ile olan ilişkisi keskin bir U dönüşü aldı.

Skew piyasalarından elde edilen veriler, Bitcoin'in altın ve S & P500 ile artan korelasyonunun bir tersine döndüğünü ve şimdi hızla azaldığını ortaya koyuyor. Bu olduğu gibi, hisse senedi endeksi geri adım atıyor, altın hala ons başına 1.640 $ 'da işlem yaparken, Bitcoin 9.000 $' ı kırmaya yaklaşıyor.

Bitcoin ve altın için 1 aylık korelasyona bakıldığında, iki varlık arasında yüzde 53,4 gibi benzer bir fiyat hareketine ulaştıktan sonra, ayın başından beri bir geri çekilme oldu. Son birkaç günde, korelasyon neredeyse yarılanmaya düşerek yüzde 33,6'ya geriledi.

Büyük resim biraz netlik getirir. Haziran 2018'de yüzde -3,6 seviyesinden düştüğünden, ikisi arasındaki 1 yıllık korelasyon, dalgalardan geçmesine rağmen, sürekli olarak arttı ve 5 Mart'ta yüzde 11,5'e ulaştı. Ancak, son iki gün içinde korelasyon yüzde 10,2'ye düştü.

Bitcoin ve S & P500’ün hareketi çok daha akut. Altın piyasasında olduğu gibi 4 aylık en yüksek yüzde 28'lik pozitif 1 aylık korelasyona ulaştıktan sonra tersine döndü. Artan korelasyon, hem hisse senedi piyasası hem de kripto para biriminin büyük bir satışla sonuçlanmasıyla tetiklendi.

Ayın başlangıcından bu yana, iki varlık arasındaki korelasyon önemli ölçüde düşerek negatif seviyeye geriledi. Yazım sırasında ikisi arasındaki 1 aylık korelasyon yüzde -0,2'ye düşmüştü.

Büyük resme bakıldığında, çok daha kötü. Hem Bitcoin hem de hisse senedi endeksi Aralık ayından bu yana giderek daha fazla ilişkilendirildi ve Şubat sonunda en yüksek noktasına ulaştı. Bununla birlikte, SPX iyileşemedi ve Bitcoin değerine 300 $ ekleyerek düşüşünü 8.600 $ 'da bitirdiğinde, 1 yıllık korelasyon yüzde -0.2'den yüzde -3.4'e düştü.

Söylemeye gerek yok, test süreleri her üç varlık için de geçerlidir ve küresel bir satışın ortasında fiyatlarının nasıl oynandığı ilgili değer deposu iddialarını güçlendirecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ