Kripto Analisti Bitcoin'in 2015 Fiyat Çöküşünü Yeniden Yaşayabileceği Uyarısında Bulundu

Bitcoin Analisti Uyardı! Çöküş Gelebilir

Kripto stratejisti ve analisti Benjamin Cowen, Bitcoin'in (BTC) 2015 fiyat hareketine benzeyen bir model izliyor olabileceğini ve önemli bir yükselişin ardından potansiyel bir fiyat çöküşüne işaret ettiğini öne sürüyor.

Geçmişi Anımsatıyor

Yakın tarihli bir strateji oturumunda, 787.000 YouTube abonesine sahip olan Cowen, BTC'nin bu yılın başlarındaki güçlü rallisi ile 2015'teki hareketi arasında paralellikler kuruyor. Bitcoin'in son performansının 2015'teki fiyat hareketini nasıl anımsattığını vurguluyor.

2015'e Geri Dönüş

2015'in başlarında Bitcoin kayda değer bir yükseliş yaşadı ve birkaç ay içinde değerini ikiye katlayarak yaklaşık 150 $'dan 300 $'ın üzerine çıktı.

Cowen açıklıyor,

"2015'te 2 katlık bir ralli ve ardından %50'lik bir düşüş yaşandı. Bugün 2 katlık bir ralli, 2019'da gördüğümüz gibi 3 ila 4 katlık bir ralli değil. Daha çok 2 katlık bir ralli. Rallinin büyüklüğü açısından 2015'e daha çok benziyor."

Dikkat Çeken Bir Not

Cowen, Bitcoin'in 2015'teki ayı piyasası yapısını tekrarlaması halinde %50'lik bir devalüasyon yaşayabileceği uyarısında bulunmaya devam ediyor.

"Bu büyük 2 katlık ralliyi yaptıktan sonra, aşağı iner ve çift dip yaparsınız. Bu düşük zirveleri unutun... Ya en düşük seviyeyi kırdığımızda hiç teklif gelmezse? Ya Bitcoin 24.800$'ı kırdığında hiç teklif gelmezse? Bu bir sorun haline gelir ve 2015'te düşüşe geçtiğinde de böyle olmuştu. Önceki en düşük seviyeye ulaşana kadar teklif gelmedi. 50 düştü... Bugün, [31.000 $'dan] %50'lik bir düşüş Bitcoin'i tekrar çift dip seviyesine getiriyor."

Bitcoin'in Ölüm Haçı

Cowen'ın uyarısı Bitcoin'in günlük grafikte bir ölüm kesişmesi göstermesiyle aynı hizada. Ölüm kesişmesi, kısa vadeli bir hareketli ortalama (MA) uzun vadeli bir MA'nın altından geçerken mumlar her iki MA'nın da altında olduğunda meydana gelir. Yatırımcılar tipik olarak ölüm kesişimini bir düşüş sinyali olarak yorumlar.

Cowen'ın grafiği, BTC'nin şu anda 50 günlük MA'nın (beyaz çizgi) 200 günlük MA'nın (turuncu çizgi) altından geçmesiyle bir ölüm kesişiminin ilk aşamalarında olduğunu göstermektedir.

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 25.933 dolardan işlem görüyor ve Cowen'ın görüşleri kripto para biriminin devam eden fiyat dalgalanmalarının ortasında uyarıcı bir not niteliği taşıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ