Bitcoinde durgun ve yatay bir piyasa hakim,..

Merhaba arkadaşlar, iş yoğunluğundan dolayı son zamanlarda paylaşım yapamadım lütfen kusura bakmayın. Bitcoin fiyatlarında yatay bir piyasa hakim bunun sebebi ise azalan işlem hacimleri ve piyasaya karşı yaşanan güven kaybı olarak değerlendirilebilir. Peki teknik analizimiz bize ne diyor hemen incelemeye başlayalım;

Fibonacci kanalımızı incelersek aslında kötü bir konumda değiliz. Kırmızı kanal içerisinde kaldığımız sürece fiyatlar kendini yukarıya doğru atmak isteyecektir fakat sadece bu fibonacci kanalını değerlendirmemiz yanlış olacaktır. Detaylı bir şekilde hacimlere bakarsak;

Özellikle son 2 gündeki işlem hacmi gerçekten ölü durumda zaten grafikten de görebileceğiniz üzere yatay bir piyasanın içinde yol almaya devam ediyoruz. 4 saatlik grafiğe bakarsak hacimleri daha detaylı görebiliriz.

Mavi çizgimiz en son dönüş yapmış olduğumuz ikinci tepe olan 11700$ seviyelerinden gelen düşen trend çizgisi olmakla beraber fiyatlardaki artışın sebebi ise neredeyse Bitcoin piyasasına göre değerlendirme yapıldığında duran işlem hacimleri ile birlikte cılızda olsa yapılan hacimli alımların fiyatlamasından başka birşey değil. 4 saatlik kırmızı hacimli satışları topladığınızda ve yeşilleri de aynı şekilde toplarsanız kırmızılar üstün gelmekte. Yani Bitcoin kullanımı azalmış insanlar artık arz etmiyorlar ve bu durum Bitcoin de daha kötü senaryoların gerçekleşebileceği durumunu ortaya çıkarıyor. Sanırım insanlar piyasaya olan güvenini iyicene kaybettiklerinden yada daha ucuz fiyatlardan Bitcoin alabileceklerine inandıklarından dolayı fiyatlarımız artmıyor arkadaşlar.

Tom Demark sayımını birde Heiken Ashi mum gösterimi ile değerlendirirsek 4 saatlik grafiğimizde al sinyali vermeye devam etmekte fakat yeşil seri bittiği için ve ardından gelen nötr (sayımsız) mum sonrasında alımlar devam edecek mi yoksa satışlarmı başlayacak diye bir değerlendirme yaparsak ben satışların geleceğini düşünmekteyim çünkü yapılan alımlar sonrası beklenilen bir yükseliş hiçbir zaman olmuyor olmadığı içinde bir miktar yükseldikten sonra balinalar satış yapıyorlar.

Aynı şekilde günlük grafikte Heiken Ashi ve Tom Demark analizi yaparsak Tom Demark yeşil seride 3. mum karasız bir mum oluşturmuş buradan hazırlıklı olmamız gerektiğini trendin her an dönebileceği sinyalini alabiliriz. 

Normal mum serisine baktığımızda ise Tom Demark sayımı 4. yeşil mumda ve maksimum olarak seri 9. muma kadar devam etmekte buradan şunu çıkartabiliriz arkadaşlar; eğer alımlar bu kadar hacimsiz devam ederse kişisel görüşüm olarak bu fiyatların alıcı bulamadığını ve bu yüzden ilerleyen günlerde sert düşüşler yaşayabileceğimiz anlamına geliyor olabilir.

Düşen trend kanalında aslında kırmaya çalıştığımız bölge için yüksek hacimli işlemler gerekmekte zaten yüksek hacim ile bu trend kırılırsa bir süre gene satışlar gelebilir ama olası bir boğa trendinden söz edebilmeye başlarız.

RSI değeri ise normal sınırlarının en alt bölgesinde yer almakta zaten Tom Demark sayımı ile birlikte değerlendirme yaparsak önümüzdeki 3-4 gün içinde Stochastic RSI değerimizde sat sinyali vermeye başlayacaktır. Sanırım Bitcoin gene düşen trend çizgisini kıramayacak ve daha düşük fiyatlara doğru ilerleyecek gibi duruyor.

Öte yandan MACD al sinyali üretmiş fakat bu sinyal gecikmeli gelmiş olabilir yani al sinyalinden edilecek kâr realizasyonu çoktan yapılmış/kısa zamanda yapılacak olabilir o yüzden ben bu cılız al sinyaline hacimsel bazdaki zayıflıktan ötürü pek olumlu bakmamaktayım.

Sarı Kanal içerisinde sınırların üstüne çıkmayı yani kanalı kırıp yukarı çıkmayı çabalarken Gri Kanal içerisinde ise yaptığımız hareket sanki kanalın ortasına dönerek oradan destek almak gibi duruyor ama ben o kısımdan destek gelmeyeceği düşüncesindeyim. İlerleyen günlerde hep birlikte zaten ne olacağını göreceğiz arkadaşlar birde unutmadan.

Gördüğünüz destek ve direnç arasında 3-5 gün içinde belkide daha erken Bitcoin bir karar verecek ve ya üst kısımdaki üçgen içerisindeki hareketini yaparak yükselmeye başlayacaktır yada alt üçgenin içinden geçerek alt kısımlara doğru olan dip arayışını sürdürecektir.

Vakit buldukça daha çok paylaşım yapmaya çalışacağım. George Soros ve Rockfellar gibi zenginlerin Bitcoin veya Kripto para yatırımı yapacağı haberlerine bukadar heveslenmemenizi öneririm sonra bir hayal kırıklığı yaşamayın sizin veya benim yada piyasadaki insanlar bu fiyatlardan Bitcoin neden almadığını değerlendirirsek aynı şeyler onlar içinde geçerli bu fiyatlar ciddi şekilde uygunlaşmadan ben o kişilerin piyasaya gireceğinden şüpheliyim zaten zaman bize bunu gösterecek.

Yatırım tavsiyesi değildir. İyi günler dilerim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ