Bitcoin fiyatlarında artış devam edecek mi?

Herkese merhaba, bugün günlük Bitcoin analizini yapacağız. Geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir şekilde piyasaya yaklaşık 30 dakika içinde giren 37 milyar dolar ve fiyatları 1350$ civarında yükselten bu hareket sonrasında piyasa olumlu şekilde devam etmekte. Tom Demark serisine göre bugün 7. mumdayız ve yeşil seri devam etmekte tabi ki bunun kesinliğinden bahsedebilmemiz için gün kapanışının yeşil olarak tamamlanması lazım. Dünkü, yeşil 6 mumu ise kapanışa doğru satıl baskısından dolayı Rickshaw man doji oluşturmuştu.

Ana düşen trend çizgisi bekletimiz deki gibi olan yüksek bir hacimle birlikte yukarıya doğru kırılmayı başardı ve düşüş trendinin üst kısmında tutunmaya devam etmekte. Bu durumu henüz ayı trendinin bitişi ve yeni bir boğa trendinin başlangıcı olarak yorumlamak çok doğru olmayacaktır sebebi ise bu trendin henüz liner ölçekte kırılıp logaritmik ölçekte hala kırılmamış olmasıdır.

Eğer ilerleyen günlerde Logaritmik ölçekte düşen trend çizgisinin üstüne çıkabilirsek ozaman gerçekten bir boğa trendinin başlamış olduğundan söz edebiliriz. Diğer yandan Tom Demark sayımı serisi son 2 gün daha yeşil seride devam edebilir. Sonrasında trend yeşil devam edebilir yada kırmızı seriye geçerek satışlar ardı ardına gelebilir. Yani güven ortamı zedenlenmesinden sonra yapılan bazı yüksek hacimli pumplar haricinde herhangi bir olumlu bakış açısı piyasa açısından hala yok. Burada demek istediğim Bitcoin'in alınıp alınmayacağı değildir 6600 seviyelerinden 8200 seviyelerine kadar yaşanan yükselişte yatırımcılar tabi ki Bitcoin alıp satarak kâr realizasyonu yapabilirler bu sizin kararınızdır fakat 2017 yılındaki gibi bir yükseliş başlangıcından bahsetmek gerekirse şu ana kadar yazdıklarım geçerli olacaktır. 2014 yılındada benzer bir şekilde pump yaşanmış ve bu pump sonrasında daha sert düşüşler ile devam edilmiştir.

2014 yılındaki grafikte eş zamanlı yaşanan yükseliş yukarıdaki grafikte gibidir. Buradaki değerlendirme sonucunda yükseliş sonrasında yaşanan düşüş ardından bir yükseliş daha gelmekte ve sonrasında 440 gün süren bir düzeltme içine girilmektedir.

RSI 40 ve 60 seviyeleri arasındaki hareketine devam ediyor bu durum Bitcoin fiyatlarının yükselebilmesi için olumlu bir durum olarak değerlendirilebilir ve RSI hareketinin eğimi hala yukarıya doğru gözükmekte.

STOC RSI indikatörü ise aşırı alım bölgesine geçmiş durumda bu bölgede kesişme olduktan sonra aşağı dönecek diye bir kaide bulunmamakta ve günlerce bu seviyede kalmaya devam edebilmektedir. Fakat daha kısa süreli olan ortalama daha uzun süreli olan ortalamayı yukarıdan aşıya doğru kesmek üzere ve bu bir satış sinyali anlamına gelmekte diğer yandan dediğim üzere günlerce burada kalarak küçük kesişmelere devam edebilir.

MACD ise pozitif bölgeye geçmiş durumda bu ise alış sinyali açısından çok olumlu bir durum anlamına gelmekte ve eğimler hala yukarıya doğru gözüküyor.

Bitcoin fiyatlarındaki arıtışın devam edip etmeyeceği konusundaki belirsizlik devam ederken izlemeye devam edeceğiz arkadaşlar herhangi bir gelişme yaşanırsa tekrardan sizlerle paylaşacağım. Kendinize iyi bakın.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ