Bugün Bitcoin de 1 Nisan şakasını yaptı sanırım :) That OSCAR GOES TO BITCOIN

Merhaba arkadaşlar bugün teknik analiz yayınlamak için pek vaktim olmadı fakat fiyatları takip etme fırsatım zaman zaman cep telefonu aracılığı ile gerçekleşti. Bugün olan ilginç olaylardan biri ise fiyatın 6420$ civarına kadar dump edilip 6950$ civarına kadar pump yapılmasıydı. Ben bunu oscarlık bir hareket olarak görüyorum çünkü artık piyasa kendi halinde devam etmiyor desem yanlış olmaz heralde.

Son günlerdeki marketten çıkan milyar dolarlar ile birlikte marketteki hacimsizlik beni iyiden iyiye rahatsız ediyordu. Bir önceki teknik analizimde artık çıkış olması gerektiğini düşündüğümü dile getirmiştim. Görüşüm çok değişmiş değil çünkü indikatör ve eldeki deliller bazın kısa sürelide olsa bir çıkış olması gerekmekte. Tabi ki yanılabilirim herkes yanılır sonuçta kimse bu kadar sert hareketler yapan bir piyasayı tahmin ederken %100 tutturamaz. 

Fakat beklediğim çıkışın tam olarak bizim ağzımıza bir parmak bal çalıp sonra çakılma moduna geri döneceğinide düşündüğümü belirtmiştim. Yani Bitcoin bir nefes almak zorunda. Hani eskiden diyorduk ya Bitcoin yükselebilmek için bazı düzeltmeler yapmak zorunda, evet bu da farklı değil. Dip arayışımız bence bitmedi. Neden derseniz, neden bu hacim bu kadar az? Neden artmıyor? 

Bitcoin sizce geçen seneye göre pahalımı? 6000$ olmuş kimse almıyor değil mi? Halbuki geçen sene 15000$ dan alanlar vardı. Market bir döngü arkadaşlar ve bu döngünün içerisinde biz neredeyiz önemli olan budur. İlk önce satarlar tepkiye bakarlar sonra bir daha satarlar ve sizi o fiyatlara alıştırırlar. Sonrasında gene satarlar ve artık siz bıkarsınız işte sizin bıktığınızı anladıkları zaman almaya başlarlar ozamanda siz 15000$ dan alırsınız bu işler böyledir bizim işimizde bunu tahmin etmeye çalışmak. Balinalara karşı yüzersek yem olacağımız gibi onların altında yüzerek hayatta kalabilir hatta artıklar ile beslenme şansı bulabiliriz. Neyse analize geçelim;

Bugün eksilerde başladık bayağı bir satış geldi ama şuan saat itibariyle 6900$ seviyelerinde bulunuyoruz. Buda zaten 9 numaralı son kırmızı mumum altındaki iğneden anlaşılıyor. Hatta kapanışa kadar yeşil olma ihtimalide olabilir diye düşünüyorum fakat bu düşüncemi değiştirebilecek bir kaç etkende mevcut. Bakım hacim kısmına tam 9. muma bakın ortalamanın altında o siyah çizgi 20 günlük ortalamayı temsil eder yani son 20 gün zaten çok hacimsiz gitmiş. Bu çizgide çok verimli durmuyor. 9 numaralı mum son mumdur seri biter sonrasında bir nötr yeşil olabilir kırmızı olabilir mum gelir ertesi günü ise yeşil veya kırmızı sayım gene başlar duruma göre fakat 9 gün süren düşüş trendinin kırılması için bu hacim şuanda yetersizdir. Hacim bir anda gelip yükseliş yapabilir çünkü Bitcoin nefes almak zorunda. 

Logaritmik ölçekte baktığımız zaman düşüş trendini kapanış değerlerine göre üstün körü çizdiğimizde gözümüze bir şey çarpmakta ve bu oldukça önemli de bir durum aslında. Bitcoin kanal içindeki hareketini uzun süredir kanalın orta çizgisinin üstünde devam ettirmekteydi fakat şuan kanalın altına inmeyi bugün denemiş başarılıda olmuş daha sonra gelen alışlarla birlikte kanal üstüne saat itibariyle çıktı fakat bu orayı tekrar denemek istemeyeceği anlamına gelmiyor elbette daha detaylı bakarsak;

Mor olan kanalın orta çizgisinin altında bir hareketimiz var burada aslında kısaca şöyle bir özet geçebiliriz. Bugün ki kapanış bu kanalın altında olursa sarı kanalın orta çizgisinin altına inmeyi zorlayacaktır. Fakat mor kanalın üstünde bir kapanış gelirse artık fiyatların yönünü değiştirmesi gerekmektedir kısa süreliğine bir yükseliş gelmesi gerekmektedir. Yani mor kanaldaki hareket aslında sarı kanalda nereye gideceğimizi bize gösterecek.

RSI değerimiz aşırı satış bölgesine henüz girmemiş ve kendi trendi içinde orta kanalın üstüne çıkmaya gayret ediyor. Stochastic RSI ise ileriki günlerde takip edilmeli ve siyah elips içine aldığım hareketleri yapma olasılığına göz atılmalıdır. Şuan başını yukarıya çevirmiş olması en üst aşırı satış bölgelerine kadar gideceğini göstermemekte.

MACD indikatörümüz ise sat sinyalini vermeye devam ediyor henüz bir al sinyali vermiş durumda değil fakat bu indikatörler geçikmeli sinyaller vermekte olduğunu daha önce söylemiştim arkadaşlar bunu unutmayın.

Death Cross zaten gerçekleşmişti arkadaşlar Death Cross sonrasında fiyatlardaki düşüş beklendiği gibi devam etti şimdilik düşüş trendi devam edecek gibi dursada dediğim gibi bir nefes lazım. Tabi ki bu nefes çok uzun olayacaktır nezaman olacak tam kestiremediğim gibi olmama ihtimalide var tabi ki, ama böyle gidersek balinalar kendi ekmek teknelerinde delik açacaklardır. Birazda bizim gibi küçük yatırımcıları tatmin etmeleri gerekiyor ki piyasa canlı kalsın.

2014 yılındaki Death Cross sonrası gerçekleşen Golden Cross ve sonrasında gerçekleşen 2. Death Cross ve 440 gün sürecek olan düzeltmeye girişin başlangıcı. Bu senede böyle birşey yaşayacağız anlamına gelmiyor ve dikkat ederseniz. 

Death Cross gerçekleştikten sonra fiyatlarda bir gevşeme olmamış zaten gerçekleştiğinde neredeyse Death Cross fiyatlanmış sonrasında güzel bir artış gelmiş ve Golden Cross gerçekleşmiş ama gerçekleştiğinde zaten oda fiyatlanmış olmuş ve sonra malum ikinci Death Cross. Burda anlatmak istediğim sinyaller geç geliyor biraz daha tahminsel bakabilmek lazım mesela MA50 MA200 ü kesmeden önce MA100 'ü keser sonra ise MA150 yi işte bu ikisi bir sinyaldir MA150 kesildiğinde satış yapılığ çıkılıp uygun pozisyon beklenebilir. Mesela Golden Cross ta da ben MA250 nin MA50 tarafından aşağıdan yukarı kesilmesini takip edeceğim tabi ki oraya kadar inerse çünkü buda bir sinyaldir.

Heiken Ashi yorumu ise kesin sat olarak değerlendirilebilir. Çünkü mum gayet açık bir şekilde sat diyor herhangi bir kararsızlık durumu söz konusu değil ve muhtemelen böyle giderse yarın 9 mum orada yanacaktır.

Günlük kapanışımız bu son desteğin altın kapanacak olursa düşüş trendinin devamı garanti edilir diye düşünmekteyim. Fakat üstünde kalırsak bu nefes almak için bir umut olabilir. Birde fiyatlar genel olarak trend çizgisinin altına düştüklerinde trende geri dönmek isterler ve çok nadir başarılı olurlar bugün olduğu gibi umarım bu nadirlik nefes için bir başlangıçtır.

Umarım yeni ayda daha iyi bir fiyatlanma görmek dileğiyle. Paylaşımlarım kendi düşüncelerimdir. Ben de yanılabilirim, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmasın. Sadece neredeyiz ve nereye gidebiliriz kısımlarını derlemekteyim. Bol kazançlar görüşmek üzere.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ