Daha dün bebekti Bitcoin.

Daha dün bebekti Bitcoin. Ancak şimdi ergenlik çağına yavaş yavaş giriyor. Bitcoin büyüyor.

Kripto para denince akla ilk isim olan Bitcoin 3 Ocak tarihinde 13. Yaşını kutladı. 3 Ocak 2009 yılında hayatımıza giren Bitcoin’in fiyatı o dönem ne kadardı biliyor musunuz? Sadece ama sadece 0,0008 dolardı.

Satoshi Nakamoto genesis bloğunu çıkararak Bitcoin’i sundu. Üstelik üretilebilecek en fazla Bitcoin sayısını da genesis blokta belirterek 21 milyon ile sınırlandırdı. Tabi burada merak edilen de ilk Bitcoin transferi.

İlk Bitcoin transferi Satoshi Nakamoto’ya yardım eden kriptograf Hal Finney ile gerçekleştirildi. 22 Mayıs 2010 tarihinde ise Bitcoin ile ilk alışveriş gerçekleştirildi.  10.000 Bitcoin karşılığında pizza satın alındı.

Bitcoin süreç içerisinde giderek tanınan bir varlık haline geldi. Değeri ise .ok ciddi arttı. Şimdilerde önemli bir yatırım enstrümanı haline geldi. Bitcoin’in fiyatı Kasım ayında rekor kırdı ve 67 bin doların üzerine çıktı.

Şu anda 47 bin doların üzerinde bulunan Bitcoin’in piyasa değeri de 1 trilyon doları aşmış durumda. Bakalım 2022 yılında Bitcoin fiyatı nereye doğru evrilecek? Yatırımcılar artık dolar bazında 6 haneli rakamların görülebileceğini ifade etseler de bütün beklentiler hükümetlerin yapacağı yasal düzenlemelere bağlı olacak gibi görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ