Bitcoin ile siyah veya beyaz: Hindistan, Çin ve Rusya'da, en büyük dijital varlık hala yasadışı bir para birimi olarak tanımlanırken, aynı varlık Güney Amerika'daki bazı ülkeler için bir umut ışığı olarak kabul ediliyor.

Bitcoin, Aşırı Enflansyonun Olduğu Ülkelerde Finansal Özgürlüğe Nasıl İzin Veriyor?

Son birkaç yıldır, Venezuela, Kolombiya ve Arjantin'in durumuna bakıldığında, aşırı enflasyonun bireysel ekonomilerini sakatladığı için korkunç bir finansal durumla karşı karşıya kaldı. Enflasyon oranı 2016'dan bu yana % 53.798.500 arttığı için Venezuela’nın durumu şimdiye kadar görülen en kötü durumlardan biri olarak düşünülebilir.

Böyle bir krizin ortasında, Bitcoin bu aşırı enflansyona sahip ülkelerin vatandaşları tarafından geniş bir çözüm olarak kabul ediliyor.

Güney Amerika eyaletlerinde Bitcoin için yerel para biriminin tezgah üstü ticaretini kolaylaştıran en büyük kuruluşlardan biri olan LocalBitcoins, bu aşırı enflayonun olduğu ülkelerde BTC'nin önemini tartıştı.

Borsa temsilcisi, önemli ekonomik istikrarsızlığın gerçek olduğu ülkelerde, Bitcoin gibi dijital varlıkların nüfusun “kendi paraları üzerinden özerkliğe” erişmesine izin verdiğini aktardı ve şöyle dedi:

“Bitcoin, çok verimli ve güvenilir bir finansal sistemle küresel ekonomiye kolay ve doğrudan erişim sağlıyor.”

Bitcoin'in oynaklığından bahseden bir haber sitesi P2P pazarını, Bitcoin'in farklı fiat varlıklarına karşı korunmasının hiperenflasyon sırasında nüfusa yardımcı olup olmayacağını sorguladı.

Şirket, bu ülkelerin sadece Bitcoin'in ticaret hacminden belirli bir sonuç çıkarmanın zor olduğunu kabul ediyor ancak borsa farklı pazarlardan bilgi almak için sınırlı erişime sahip durumda.

“Pazarımızda listelenen özellikler nedeniyle, Bitcoin ve bizimki gibi hizmetlerin hiperinflasyonlu ekonomiler de dahil olmak üzere bağlamlarda çok yardımcı olabileceğine inandık”

Küresel çapta çeşitli düzenleyici kaygılara rağmen, borsa Bitcoin’in geleceği konusunda iyimserlik devam ediyor zira ağır fiyat dalgalanmasına rağmen benimsenme büyümeye devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ