Ocak ayından bu yana geçen beş ay içinde, Bitcoin ATM kurulumları kademeli bir yavaşlama gördü ve sonunda Aralık 2021'deki 1971 yeni kurulumlarından %89,75 düştü.

Ocak ayından bu yana geçen beş ay içinde, Bitcoin ATM kurulumları kademeli bir yavaşlama gördü ve sonunda Aralık 2021'deki 1971 yeni kurulumlarından %89,75 düştü.

Dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin (BTC) ATM kurulumları, 2022 yılı boyunca dik bir düşüş gördü ve Mayıs ayında, en son üç önce 2019'da görülen bir aralık olan sadece 202 yeni BTC ATM'si kaydedildi.

Ocak ayından bu yana geçen beş ay içinde, Bitcoin ATM kurulumları kademeli bir yavaşlama gördü ve sonunda Aralık 2021'deki 1971 yeni kurulumlarından %89,75 düştü. Bununla birlikte, Coin ATM Radar'dan elde edilen veriler, dünyanın Haziran ayında 817 Bitcoin ATM'sinin kurulduğunu gördüğü için kurulum sayılarında belirgin bir geri dönüşü ortaya koyuyor - sadece ilk beş gün içinde.

Aylık olarak kurulan ve kaldırılan kripto para birimi makine sayısının net değişimi. Kaynak: Coin ATM Radarı

Kripto ATM kurulumlarının yavaşlamasına katkıda bulunan kilit faktörlerden bazıları, dünya genelindeki jeopolitik gerilimler, belirsiz veya kripto karşıtı düzenlemeler, piyasa doygunluğu ve devam eden koronavirüs pandemisi nedeniyle ticari etkidir.

Coin ATM Radar'ın verileri, Amerika Birleşik Devletleri'nin dünya çapındaki toplam 37.826 kripto ATM'sinin %87,9'una ev sahipliği yaptığını doğrulamaktadır. Bir kıta olarak Avrupa, küresel ATM kurulumlarının %3,8'ini temsil eden 1.419 ATM'lik bir ağa ev sahipliği yapmaktadır.

Üretici tarafından zaman içinde kurulan kripto para birimi makinelerinin sayısı. Kaynak: Coin ATM Radarı

Kripto ATM üreticisi Genesis Coin, dünya genelinde toplam operasyonel kripto ATM'lerinin %41'ini temsil eden pazar payı açısından lider konumunu koruyor. Önde gelen pazar payına sahip diğer üreticiler arasında General Bytes (%21,6), BitAccess (%16), Coinsource (%5,4) ve Bitstop (%4,7) yer alıyor.

Gerçek dünyadaki zorluklar, Bitcoin'in ATM'ler aracılığıyla fiziksel genişlemesi üzerinde anlık bir etkiye sahip olsa da, özünde Bitcoin ağı, aşılmaz eşler arası (P2P) ağı güvence altına alma, merkezileştirme ve hızlandırma konusunda önceki rekorlarından daha iyi performans göstermeye devam ediyor.

Tüm kanallarda kümülatif Bitcoin kapasitesi. Kaynak: BitcoinVisuals düğümü

Cointelegraph'ın Bitcoin Visuals verilerine dayanarak bildirdiği gibi, Bitcoin Lightning Network (LN) kapasitesi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3915.776 BTC'ye ulaştı . BTC işlem hızlarını daha da iyileştirdi ve katman-2 protokolü üzerindeki ücretleri azalttı. Bitcoin LN, Bitcoin'in meşhur ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için ilk olarak 2018'de Bitcoin ana ağına uygulandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ