Beş metrik, kısa vadeli uzun sıkışma olasılığının yüksek olduğunu gösterdiğinden, Bitcoin fiyatı sürekli bir düşüş trendi riski taşıyor.

Bitcoin

Beş metrik, kısa vadeli uzun sıkışma olasılığının yüksek olduğunu gösterdiğinden, Bitcoin fiyatı sürekli bir düşüş trendi riski taşıyor.

Bitcoin ( BTC ) satıcıları, beş önemli vadeli işlem metriğine dayanarak yarılanma sonrasında düşüşün ardından 10.000 doların altında fiyatlar görmeye devam etme umutlarını sabitliyorlar.

Beş metrik, açık pozisyon, fonlama, short ve long pozisyonlar, düşüş eğilimleri ve likidite şeklinde.

BitMEX, Binance Futures, Bybit ve diğer futures borsalarına ilişkin Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin açık pozisyonu - piyasadaki short veya long sözleşmelerin toplam tutarı - artmaya çalışmaktadır.

10 Mayıs'ta, Bitcoin'in fiyatı, yarı yarıya sadece saatler önce 9,570 $ 'dan 8,100 $' a düştüğünde, bir saat içinde yaklaşık 200 milyon dolar long pozisyonu tasfiye edildi.

O zamanlar, BitMEX'in açık pozisyonu önemli ölçüde düştü, çünkü birçok long sözleşme ya tasfiye edildi ya da pozisyonlarını ayarlamak zorunda kaldı.

14 Mayıs'ta, Bitcoin'in fiyatı benzer şekilde 9.900 $ 'da reddedildi ve gece boyunca 9.200 $' a kadar düştü. Hızlı geri çekilmede 42 milyon dolar tasfiye edildi. Beş günlük bir süre içinde, yalnızca BitMEX'e en az 270 milyon $ değerinde ürün tasfiye edildi.

İki satıştan sonra, vadeli işlem piyasasındaki yatırımcıların bir ticarete girme istekleri görünüşte geriledi. Potansiyel olarak, alıcıların satış baskısı 10.000 dolarlık kilit direnç seviyesinde arttığı için tükenme belirtileri gösterdiği ifade ediliyor.

Üç büyük vadeli işlem borsası Bitfinex, Binance Futures ve BitMEX arasında, long sözleşmeler toplam açık pozisyonun yaklaşık % 72,37'sini oluşturmaktadır.

15 Mayıs itibarıyla yaklaşık 661,7 milyon dolar değerinde long pozisyon açık, ancak short pozisyonlarda sadece 252 milyon dolar açıldı. Çok yıllı bir direnç alanında long ve shortlar arasındaki büyük boşluk, Bitcoin'i olası uzun bir sıkışmaya karşı savunmasız bırakıyor.

Geçen hafta, Bitcoin kısa sürede iki büyük uzun sıkışma yaşadı. Yine de, piyasa hala uzun süredir devam ediyor ve bu da 9.000 $ 'ların ortasında alınacak çok fazla likidite olduğu anlamına geliyor.

Göreceli Güç Endeksi (RSI), Bitcoin'in aşırı alınıp alınmadığını veya aşırı satıldığını ölçen bir momentum osilatörüdür.

“CryptoCapo” olarak bilinen teknik bir analiste göre, fiyat yükselirken Bitcoin RSI azaldığında, düşüş eğilimi olduğu düşünülüyor .

Uzatılmış bir fiyat hareketinde ortaya çıkan düşüş eğilimi, büyük bir düzeltmenin olabileceğini düşündürmektedir.

Hem vadeli işlemlerde hem de spot piyasalarda azalan RSI ve yavaşlayan Bitcoin hacmi, yakın vadede azalan ivmeye yol açabilir.

Büyük traderlar için nispeten küçük bir piyasadaki likidite kilit önemdedir. Bitcoin'in fiyatı tipik olarak aşırı döngülerde hareket eder, çünkü balinalar önemli ölçüde düşük veya yüksek bir fiyat noktasında likidite arar.

Bitcoin fiyatı 9.000 $ 'dan 10.000 $' a yükseldi ve kısa bir süre sonra bu seviyelerden ret yediğinde BTC öncelikle OKEx ve BitMEX'te büyük satış emirleri aldı.

 Satış emirlerinin önemli bir direnç aralığında emilmesi ve beş günlük bir süre içinde iki keskin reddetme, devam eden düşüş trendinin olasılığını arttırır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ