Bitcoin, Haziran ayından bu yana ilk kez 40.000 doları aştı, ancak o zamandan beri geri çekilerek 37.000 dolar civarında işlem gördü. Amazon'un kriptoları kabul etmesi büyük duyuru olsa da, daha önemli fiyat itici güçleri söz konusu.

Bitcoin, Haziran ayından bu yana ilk kez 40.000 doları aştı, ancak o zamandan beri geri çekilerek 37.000 dolar civarında işlem gördü. Amazon'un kriptoları kabul etmesi büyük duyuru olsa da, daha önemli fiyat itici güçleri söz konusu.

Bitcoin, Temmuz ayında ilk kez 40.000 dolara ulaştı. Lider kripto para birimi, hafta sonu yakaladığı ivmeyle ilerlemeye devam ederek 40.499 doları aştı. O zamandan beri geri çekildi ve yazım sırasında 37.000 doların hemen üstünde işlem görüyor.

Salı günü 30.000 doların altına düştüğünden beri, Bitcoin geçen hafta istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Haftanın sonuna doğru, BTC'nin fiyatını baskılayan satışlar soğumuş gibi görünüyor ve Pazar gününe kadar 34.000 doların üzerinde işlem görüyordu. Dün, nihayet 40.000 doları geçecek kadar ivme kazandı.

Analistler, Amazon'un fiyat artışının arkasındaki en büyük faktörlerden biri olduğuna inanıyor. E-ticaret devi, bir dijital para birimi uzmanı getireceğini duyurdu ve şirketin Bitcoin ödemelerini kabul etmeye hazırlandığına dair söylentileri ateşledi.

Ancak dün yaptığı açıklamada şirket, “Alana olan ilgimize rağmen, kripto para birimleri için özel planlarımız etrafında ortaya çıkan spekülasyonlar doğru değil” diyerek söylentileri yalanladı.

Bitcoin rallisini ateşleyen sadece Amazon değildi

Analistler, fiyat artışının arkasında başka faktörlerin de olduğunu belirtiyor. ThinkMarkets analisti Fawad Razaqzada, Bitcoin'in daha fazla insanı biriktirmeye iten teknik bir kırılmaya da tepki gösterdiğine inanıyor. Pazartesi günkü bir notta analist şunları açıkladı:

Fiyatlar birkaç haftadır dalgalanıyordu ve nihayet birkaç gün önce düşüş eğilimi çizgisinin üzerine çıktıklarında, arka arkaya birkaç 'yeşil' veya benim durumumda beyaz mumlar gördük.

Fawad, aşağıdaki tabloya atıfta bulunuyordu ve yeşil mumların pozitif momentumu gösterdiği ve kırmızı mumların ters yöne işaret ettiği mum çubuğu analizi söz konusu. Ona göre, kapanış fiyatının açılış fiyatından daha yüksek olduğunu gösteren gün sonundaki yeşil mumlar, yatırımcılara toparlanmanın başladığına dair umut verdi.

“Fiyat hareketine güvenen bazı spekülatörlerin, gemiye geri dönmenin doğru zaman olduğuna karar vermiş olmaları gerektiği açık” diye ekledi. Bununla birlikte, “önyargıyı tamamen tam yükselişe döndürmek için” 40.000 dolarlık işareti (grafikteki gölgeli alan) üzerinde temiz bir kırılma yapmamız gerektiğine inanıyor.

Fundstrat'taki analistler, rallinin sıkıştırma oyunu nedeniyle olduğuna inanıyor. Özellikle, BTC'nin düşeceğine bahse giren traderların daha fazla Bitcoin satın almak zorunda kalarak pozisyonlarını daha da tasfiye ettiği bir uygulama olan kısa kapamaya dikkat çektiler.

“Skew'den alınan verilere göre, Pazar akşamı yaklaşık 800 milyon dolarlık BTC açık pozisyonu tasfiye edildi” diye yazdılar. Bybt.com'un verilerine bir bakış, analizlerini destekliyor ve 771 milyon dolarlık BTC pozisyonlarının Pazartesi günü Doğu 12'de sona eren 12 saatte tasfiye edildiğini gösteriyor. Bu tasfiyelerin 721 milyon doları açık teminattan geldi.

Luno borsasında Asya Pasifik başkanı Vijay Ayyar bu görüşü yineledi:

Pano genelinde beklenen en az 25.000 ABD Dolarına baktığımızı varsayarsak, aşağı inerken short pozisyonunda yer alanlar birikiyordu. Ama sonra 29.000 ila 30.000 dolarlık bölgede, bu short pozisyonların  çoğunu habersiz yakalayan ve dolayısıyla baharın yukarı çıkmasına neden olan yoğun bir birikim oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ