Bitcoin ve kripto para birimlerinin benimsenmesi ve tanınması, son birkaç yılda bireyler arasında ve ana finansal kurumlar arasında üstel bir artış gördü.

Bitcoin Bağışları Hamas ve İran

Bununla birlikte, bu kadar etkileyici bir büyüme ile Bitcoin, dünya çapında dikkat çeken faaliyetler tarafından da kullanılmaya başlamıştır.

Raporlara göre, Gazze'nin fiili hükümdarı, Hamas ve İran'a bağlı el-Nasr Tugayları arasında yasadışı Bitcoin finansman faaliyetleri yoğunlaştı.

Kudüs Postası, IDC'nin Uluslararası Terörle Mücadele Enstitüsü'ne (BİT) göre, son dört yılda 4,500'den fazla işlem içeren “faaliyet kapsamında düzensiz bir artış” olduğunu bildirdi. 1LaNXgq2ctDEa4fTha6PTo8sucqzieQctq'in bir Bitcoin cüzdan adresini izlerken bulundu. Daha derin bir inceleme “aynı adresin cash4ps adıyla meşru görünen bir mali web sitesine hizmet ettiğini gösterdi.” Bu Gazze Şeridi'ndeki faaliyetleer arasında para transferini ve alınmasını kolaylaştırıyor gibi görünüyor.

Ayrıca, yukarıda adı geçen Bitcoin adresi ile ilişkili şirket “yasaklı bir bankada hesap işletimi olarak tanımlanmış durumda.” Fidye yazılımı ve diğer hileli faaliyetler tarafından kullanılan Bitcoin adreslerini takip etmek için bir web sitesi olan Bitcoin Kötüye Kullanım Veritabanı, cüzdanı bir Hamas için para toplama cüzdanı. Adresin web sitesindeki açıklaması şu şekildedir:

“Bu adres yasadışı bir örgüte bağış toplamak için kullanılıyor”

Tüm bölümle bağlantılı olan bir diğer varlık, ABD tarafından Hamas'la olan bağlantıları nedeniyle terörist bir varlık olarak atanan bir banka olan İslam Ulusal Bankası'dır.

Bu militan grup, birçok Batı ülkesi tarafından “terör faaliyeti” olarak belirlendikten sonra para toplamak için geleneksel finansal sistemleri kullanamadığı için Hamas, fon sağlama amacıyla Bitcoin'e başvurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ