Blockchain analitik firması Glassnode'a göre, Bitcoin balinalarının hakimiyeti azalmaya devam ederken, uzun vadeli sahiplerine ait kasalar büyümeye devam ediyor.

Blockchain analitik firması Glassnode'a göre, Bitcoin balinalarının hakimiyeti azalmaya devam ederken, uzun vadeli sahiplerine ait kasalar büyümeye devam ediyor.

Bitcoin Kabulü Artıyor

Son yıllarda ve en önemlisi 2017'den bu yana, kripto alanına giren çok sayıda perakende ve kurumsal paranın körüklediği varlığın fiyat çalışması sayesinde Bitcoin'in benimsenme oranı büyük ölçüde arttı.

Statista'dan alınan veriler, Aralık 2013'ten 22 Kasım 2021'e kadar dünya çapında blok zinciri cüzdan kullanıcılarının sayısının şaşırtıcı bir şekilde %8,810.11 arttığını ve şu anda oluşturulan toplam benzersiz kripto para birimi cüzdanlarının şu anda 79.3 milyonda olduğunu gösteriyor.

Ancak en büyük benimsemeye Ocak 2020 ile Ocak 2021 arasında tanık olundu ve eşler arası (P2P) yatırımın ortaya çıkmasına ve Afrika ve Asya gibi pazarlara girişe bağlanıyor.

Tomurcuklanan yıllarda, sadece birkaç varlığın Bitcoin'e erişimi vardı. 2013 yılında, dolaşımdaki tüm Bitcoin'lerin %50'den fazlası hala balinalar tarafından kontrol ediliyordu ve alanı küçük çanta sahipleriyle karşı karşıya getirdi ve madeni paraları siber saldırılara karşı son derece savunmasız hale getirdi.

    Kötü şöhretli Mt.Gox ve Silk Road soygunları gibi olaylar ve toplumun finansal sistem etrafındaki kolektif endişelerine mümkün olan en iyi alternatif olarak kendini satan teknolojinin kitlesel olarak benimsenmesini teşvik etme ihtiyacı, daha merkezi olmayan platformların inşasına yol açtı.

Balina Holdingleri Yarı Yarıya Kesildi

Kripto borsalarının yükselişi, balinaların, büyük ölçüde cüzdanlarla sınırlı olan varlıklarının daha fazla satan kısımlarını işlemden geçirdiğini gördü; bu, yeni girenlerin kendileri için bir miktar dijital  para aldığını ve o zamandan beri istiflendiğini gören bir hareket. Bu dağılım, yeni balina adreslerinin sayısının etkileyici bir şekilde arttığını gördü.

Balinalar, zincirde görüldüğü gibi 1000+ BTC tutan tek varlıklar olarak tanımlanır. Borsalar, ETF'ler ve halka açık şirket holdingleri, BTC'leri çok sayıda kişiye/hissedar'a ait olduğundan hariç tutulmuştur.

1 Ocak 2022 itibariyle, balinalar tarafından kümülatif olarak tutulan Bitcoin sayısı %24 ile tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. 2021'de, Uzun Vadeli sahipleri tarafından toplam 1.846 Milyon BTC eklenirken, Kısa Vadeli sahipleri 1.428 Milyon BTC düştü.

Genel olarak, kripto borsaları ve ETF'ler gibi halka açık tutulan rezervler Bitcoin varlıklarında bir azalma kaydettikçe, minnowlar (10-1000BTC) ve kurumsal rezervler yığılmaya devam etti.

Elon Musk da dahil olmak üzere bazı kripto kullanıcıları Bitcoin'in merkeziyetçiliği ile ilgili endişelerini dile getirse de Willy Woo, Bitcoin kullanıcılarının 2025'ten önce dünya genelinde 3 kat büyüyerek 1 Milyar kullanıcıya ulaşabileceğini ve kripto para birimini tam ademi merkeziyetçiliğe yaklaştırabileceğini tahmin ediyor. Bu gelişme, balinaların sayısının büyük ölçüde arttığını ve tek varlıkların elindeki madeni paraların konsantrasyonunun düştüğünü de görebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ