Bu sorunun cevabını vermeden önce isterseniz Fiat Para kavramının ne olduğuna bir bakalım.

Bu sorunun cevabını vermeden önce isterseniz Fiat Para kavramının ne olduğuna bir bakalım. Özellikle okuduğumuz makalelerde çok fazla kullanıldığı için bu kavramı bilmemiz lazım.

Fiat Para Nedir?

Fiat Para kısaca itibari para birimi olarak ifade edilebilir. Her ülkenin ulusal para birimi aslında Fiat paradır. Bilindiği üzere 1760'lı yıllarda başlayan Sanayi Devrimi ile birlikte üretim ciddi bir şekilde artınca dünya ekonomisinde o zamana kadar görülmeyen bir büyüme yaşanmıştır. Altın sınırlı miktarda bulunduğu ve ortaya çıkarılması da son derece zor olduğu için bu büyüme karşısında yetersiz kalmıştır.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Ortaya çıkan sorun son derece büyük olunca önce altına dayanan para sisteminde değişikliğe gidilmiş ve karşılık altın miktarı düşürülmüştür. Zamanla bu da yetersiz hale gelince işte bugünkü Fiat Para sistemine geçilmiştir. Geldiğimiz noktada da Fiat Para'nın da artık yetersiz olduğu görüşü hakim. Bu nedenle Ekonomist Joseph Schumpeter'in ''Yaratıcı Yıkım'' olarak tanımladığı Bitcoin ve kripto paralar bu yetersizliğe bir çözüm olarak ortaya çıktı.

Şimdilerde Bitcoin ve dayandığı teknoloji olan blok zincir teknolojisinin yaygınlaşması ile bankacılık sektörünün biteceği şeklinde bir görüş hakim. Ancak ben aynı kanaatte değilim. Bu teknolojiyi bankacılık sektörü dışlamadı. Aksine kabul etti. Ayrıca bir çok banka şimdilerde Bitcoin ve kripto para birimleri için saklama hizmetleri sundu. Bu nedenle Bitcoin ve kripto para birimlerinin bankacılık sektörünü bitireceği söylemek yerine daha çok birlikte varlıklarını devam ettirecek şeklinde bir yaklaşım daha makul.

Asıl sorulması gereken ise Bitcoin ve kripto paraların mevcut sisteme entegre olup, sistemin nesnesi haline gelip gelmeyeceği. Kuşkusuz mevcut sisteme bir tepki olarak doğan Bitcoin'in ve kripto paraların sistemin bir parçası haline gelip gelmeyeceği önümüzdeki dönemlerde daha fazla konuşulacak


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ