Almanyada kaçak elekrtik kullanılarak madencilik yapıldığı iddiası üzerine polis ekiplerinin yaptığı baskında 6 kişi tutuklandı.

Bitcoin Baskınında Gözaltı Kararı! 6 Kişi Tutuklandı

Almanyanın Vogtland bölgesinde küçük bir kasabada kaçak elektrik kullanılarak madencilik yapıldığı iddiası üzerine polis ekipleri harekete geçti. Alman Polis ekiplerinin yaptığı baskında 5'i erkek 1'i kadın olmak üzere 6 kişi tutuklandı.

Yetkililerin yaptığı açıklamada suçluların 2 yıldan fazla süredir kaçak elektrik kullanarak Bitcoin madenciliği yaptığı tespit edildi. Öte yandan kullanılan kaçak elektriğin maliyetinin 220 bin Euro olduğu belirlendi.

Yapılan baskında toplamda 49 adet bilgisayara el konuldu. Polis ekipleri tarafından ele geçirilen bu bilgisayarlardan 30'u kripto para madenciliği için tasarlanmış bilgisayarlar olduğu belirtildi. Aynı zamanda sistemde kullanılan 80 adet ekran kartı ile madencilik yapıldığı öğrenildi.

Kripto para madencileri 2 yıldan uzun süredir 30 hane kadar elekrtik kullanarak madencilik yapıyordu. Suçluların ne kadar kazandığı tam olarak bilinmese de kazançları milyon dolarları bulmuş olabilir.

Bu tür kripto para madenciliği ancak Çin gibi düşük enerji maliyeti olan ülkelerde işletildiği taktirde çok daha kazançlıdır. Hochschule Mittweida Üniversitesinde görev yapan bilgi sistemleri Profesörü Andreas Ittner Çarşamba günü yaptığı açıklamada kaçak elektrik kullanarak yapılan kripto para madenciliklerinin genelde Çinde yaşandığını belirtti. Profesör Andreas Ittner'ın yaptığı açıklama şu şekilde:

''Çin'deki elektrik santrallerinde çalışan görevliler oradaki bilgisayarları kullanarak gizlice Bitcoin madenciliği yapıyor.''

Almanya gibi elektrik fiyatlarının yüksek olduğu yerlerde yasal yollardan, kaçak elektrik kullanmadan yapılan madenciliğin madencilere önemli ölçüde bir getirisi olmayacaktır. Ancak düşük enerji maliyeti olan ülkelerde bu işlem yapıldığı taktirde getirisi milyonları bulabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ