Bu işbirliği, VISA'nın çeşitli firmalarla yaptığı 70'in üzerinde kripto ortaklığına yapılan en son eklemedir.

Bitcoin Benimsemesi İçin Büyük FTX, 40 Ülkedeki Milyonlarca Kullanıcıya Bitcoin ve Ripple (XRP) Sunmak İçin VISA İle Ortak Oldu

Bu işbirliği, VISA'nın çeşitli firmalarla yaptığı 70'in üzerinde kripto ortaklığına yapılan en son eklemedir.
VISA CFO, düşen kripto fiyatlarına rağmen kriptoya olan ilginin devam ettiğini söyledi.
Kredi kartı ödeme devi VISA, kripto yatırımcılarının bu yıl düşen kripto fiyatlarına rağmen hala dijital varlıklarını harcamaya istekli olduklarına inanıyor. VISA, Avrupa, Latin Amerika ve Asya'da 40 ülkede banka kartı sağlamak için popüler kripto borsası FTX ile ortaklık kuruyor. Kart, her bir sahibinin FTX yatırım hesabıyla doğrudan bağlantılıdır.

VISA'nın CFO'su Vasant Prabhu, ortaklığın kullanıcıların kriptolarını fiat'a dönüştürmeye veya kripto değişim platformundan çekilmeye gerek kalmadan kripto ile işlem yapmalarını sağlayacağını söyledi. Prabhu ayrıca, değerlerdeki düşüşe rağmen kriptoya hala güçlü bir ilgi olduğunu söyledi.

Şirket olarak, dijital para birimlerinin değeri veya uzun vadeli olumlu bir etkisi olup olmadığı üzerinde hiçbir kontrolümüz yok. Kripto ile ödeme yapmak istediklerinde bile insanlar için ödeme süreçlerini basitleştirmek istiyoruz.

VISA İçin Daha Fazla Kripto Fırsatı

VISA'nın FTX ile olan yeni ortaklığı, çoklu kripto işbirliklerine katkıda bulunuyor. Kredi Kartı firması, FTX'in en sert rakipleri olan Binance ve Coinbase ile işbirliklerine sahiptir. Kredi kartı alanındaki bir başka lider olan MasterCard da birkaç kripto ortaklığı anlaşmasına dahil oldu.

İki önemli MasterCard kripto ortaklığı Coinbase ve Bakkt ile. Birincisi, NFT ödeme işlemlerini kolaylaştırmak, ikincisi ise Bakkt ağındaki bankaların ve küçük işletme sahiplerinin kripto hizmetleri sağlamasına izin vermek. Başka bir kredi kartı firması American Express, kartlarını ve ağını stabilcoinlerle bağlamanın bir yolunu geliştirdiğini söyledi.

Stablecoin'ler genellikle dolara sabitlenmiş kripto para birimleridir. Ancak, bazen Euro gibi diğer fiat para birimlerine sabitlenirler. Ancak American Express CEO'su Stephen Squeri, yılın başlarında yaptığı bir röportajda, firmanın müşterilerinin AmEx kripto kartlarını "yakında" beklememesi gerektiğini belirtti. Yakın tarihli bir telefon röportajında, FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, birçok geleneksel ödeme şirketinin blok zinciri teknolojisiyle savaşmak yerine onu benimsediği gerçeğine saygı duyduğunu söyledi.

Bankaların ve ödeme firmalarının kripto para birimini benimsemesinin, bir değer deposu veya spekülatif bir varlık olmanın yanı sıra pazar büyümesini artırmaya yardımcı olacağını da sözlerine ekledi. Bu VISA-FTX ortaklığı, tüccarların özel teknolojiye ihtiyaç duymadan kripto ödemelerini kabul etmelerini sağlar. Prabhu ve Bankman-Fried, dijital varlıkları normalden daha çekici hale getiren enflasyon ve döviz oynaklığı ile gelişen piyasaların muazzam fırsatlar sunduğunu kabul etti.

Bankman-Fried'e göre, bu ortaklık ve diğer benzer ortaklıklar, kötü ödeme seçenekleri ve daha iyi ödeme alternatifleri için büyük talep nedeniyle ABD dışında (Türkiye ve Arjantin gibi) daha değerli. Birden fazla veri, Arjantin ve Türkiye'deki enflasyon oranlarının şu anda sırasıyla yüzde 78 ve yüzde 83'te olduğunu gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ