Bitcoin’in gelecekte bir rezerv para olup olmayacağı konusu finans dünyasında çok tartışılmayan bir konu.

Bitcoin Bir Rezerv Para Birimi Haline Gelebilir Mi?

Bitcoin’in gelecekte bir rezerv para olup olmayacağı konusu finans dünyasında çok tartışılmayan bir konu. Ancak Bitcoin’in giderek büyümesi ve değer kazanması karşısında konunun ileride bir gündem maddesi haline gelmesi muhakkak.

Konuyla ilgili olarak şöyle bir bakış açısına sahip olmak önemli gibi gözüküyor. Eğer Bitcoin fiyat olarak artmaya devam eder ve finansal kuruluşlar tarafından daha fazla kullanılırsa, yeni bir merkez bankası içimiyle bir rezerv para birimi haline gelecektir.

Bu merkezi bankaların öncelikle dijital veya fiziksel dünyalara dayalı olabileceği belirtiliyor. Diğer taraftan ulusal merkez bankalarının rezervlerini Bitcoin ile desteklemeleri konusu giderek dikkate değer hale geliyor.

Mevcut küresel sistemde, ulusal merkez bankaları öncelikli olarak Dolar,Euro,Sterlin ve İMF’nin SDR’si ve akrın tutmaktadır. Bu rezerv para birimleri merkez bankaları arasındaki hesapların görülerek, yerel para birimlerinin piyasa değerini korumak için kullanılırdı.

Bitcoin’in değeri eğer geçtiğimiz birkaç yıldaki gibi artmaya devam ederse, geleceğe dönük olarak merkez bankalarının dikkatini çekmesi muhtemeldir. Bu nedenle ileride Bitcoin’in bir rezerv para birimi haline gelmesi imkansız olarak görülmemelidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ