Bitcoin ve kripto para birimleri hayatımıza girdiğinden beri çok şey değişti.

Bitcoin ve kripto para birimleri hayatımıza  girdiğinden beri çok şey değişti. Teknolojinin ulaştığı son aşama olan blokzincir teknolojisi ile yaşamın her alanına artık önemli bir etki söz konusu. Bitcoin ve kripto paralar ile yeni bir festival başladığı olgusu kanaatindeyim. Başlığı Erkin Şahinöz'den seçmek istedim. Zira  kendisi Blokzincir- Kripto Paralar- Bitcoin isimli kitabında ortak malların trajedisi isimli Garret Hardin 'e ait bir  makaleden bahsediyor.

Hardin bu makalede insanların ortak kullanımına açık olarak paylaşılan malların kaçınılmaz kötü kaderini gözler önüne serer. Kullanıcı için bir bedelin ödenmediği ortak kaynağı aşırı tüketen insan o kaynağın tükenmesine yol açar. Böylelikle ortak mal üzerindeki uzun vadeli haklar da bütünüyle kaybedilmiş olur.Değerli bir şeyin sahibi yok ise ve kullanımı için bir bedel ödenmiyorsa ortaya 'ortak malların trajedisi 'problemi çıkar. Küresel ısınma , iklim değişikliği , kuraklaşma ,bitki ve hayvan türlerinin yok olması gibi yaşadığımız bir çok ekolojik problemin kaynağı budur. İktisat bu bağlamda probleme çözüm bulma arayışındadır. Firma teorisi ve devlet teorisi şeklinde iki farklı çözümden devlet teorisinde önceden ortak olan kaynakların devletin kontrolüne alınması tavsiye ediliyor. Diğer taraftan  firma teorisinde ise ortak malların özelleştirilmesinin gerektiğinin altı çiziliyor. Ancak her iki çözüm tavsiyesi de maalesef yetersiz kalıyor.

İşte Bitcoin blok zinciri iktisadı çözüm bulma noktasında zorlandığı ortak malların trajedisi konusuna da cevap veriyor. Bilindiği üzere Bitcoin blok zinciri  ortak bir kaynak ,ortak bir hizmettir. Herkesin kullanımına açık ve sahibi de bulunmamaktadır. Kullanımı için bir bedel ödenmeyen ücretsiz bir yazılımdır. Bitcoin bu özelliklere sahip olsa da ortak malların trajedisi yaşanmamaktadır. Aksine ortak malların  festivali yaşanmaktadır.  Herkesin bu açık kaynağı geliştirebileceği bir atmosfer sunulmaktadır. Birinin kazancının topluluğun kaybı olmadığı bir mimari oluşturulmuştur. Özet olarak ' Birinin iyiliği diğerlerinin kötülüğüdür 'anlamına gelen ortak kaynak trajedisinin yerini 'birinin iyiliği herkesin iyiliğidir' olgusuna dayalı ortak kaynak festivali almıştır. İşte bu nedenle Bitcoin blok zinciri insanlığın festivalidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ