Bu yazımızda Bitcoin blokzinciri ve mahremiyet konusuna yer vermek istiyoruz.

Bu yazımızda Bitcoin blokzinciri ve mahremiyet konusuna yer vermek istiyoruz. Bilinen ir gerçek olarak Bitcoin’in defteri küresel olarak erişilebilir ve değişmez durumdadır.

Bitcoin hala çalışır durumda olduğu sürece her işlemin kaydını elbette tutacaktır. Gerçekte, Bitcoin’in anonim olduğunu söylemek gerçekten de zordur. Hatta yanlıştır. Daha ziyade rümuzlu olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Garanti olmasa da Bitcoin adresleri ile gerçek kimliklerle bağ kurmak mümkündür. Böylece bir adresin kimliği tespit edildiğinde tüm işlemlerin izini sürmek mümkün hale geliyor.


söz konusu olduğunda ise  Bitcoin’in internet kadar anonim olduğunu düşünmek faydalı bir yaklaşım olacaktır. Bu durum elbetsizin ne kadar iyi saklandığınıza ve sizi ne kadar iyi aradıklarına bağlı bir durumdur.

Görüldüğü üzere Bitcoin blokzincir gizlenmeyi webde gizlenmekten daha zor hale getirmiştir. Bir cihazı eposta adresini veya IP adresini silip tekrar kullanmamak elbette imkan dahilinde. Ancak bir Bitcoin adresinin tüm para izini tamamen silmek daha zordur. Bu nedenle doğası gereği, Bitcoin blokzinciri yapısı mahremiyet için pek de uygun ve ideal değildir.

Bu durum suçluların Bitcoin kullandığı şeklindeki söylemin doğru olmadığını göstermektedir. Zira rümuzlu doğası gereği , adresler gerçek dünyadaki kimliklerle eşleştirilebiliyor. Üstelik suç işlendikleri yıllar sonra bile. Çünkü Bitcoin defteri değiştirilemiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ