Tarihsel veriler, Bitcoin'in bir sonraki 10X fiyat artışını yalnızca iki yıl içinde hesaplıyor.

Tarihsel veriler, Bitcoin'in bir sonraki 10X fiyat artışını yalnızca iki yıl içinde hesaplıyor.Ancak analist Peter Brandt ikna olmadı. Bitcoin boğalarının bir sonraki BTC fiyatı 'roket aşaması' için 2024'e kadar beklemesi gerekebilir.

Yeni veriler, Bitcoin'in (BTC) boğa koşusunu yeniden başlatmadan önce iki yıl daha yatay izleyebileceğini savunuyor.

Tecrübeli yatırımcı Peter Brandt, 6 Nisan'daki bir tweet'te, hodlers'ın bir sonraki ay için 2024'e kadar beklemek zorunda kalacağını öne süren tarihsel kalıpları vurguladı.

8 Ay Mı Kaldı, 25 Ay Mı Kaldı?

Bitcoin, 2021'in 4. çeyreğinde merakla beklenen "patlama" zirvesi beklenenden çok daha düşük olduğu için geçen yılki performansıyla analistleri şaşırttı.

BTC/USD, tüm zamanların bu mütevazı yeni zirvelerinin %50'sinden fazlasını kaybettikten sonra, fiyatın Bitcoin'in dört yıllık yarılanma döngüleriyle ilişkisi hakkındaki tartışmalar değişti. Cointelegraph'ın bildirdiği gibi piyasa, özellikle Bitcoin'in her bir blok sübvansiyonu yarılanması olaylarından sonraki yıl olmak üzere dört yıllık döngüde bir makro fiyat zirvesine alışmıştı.

Ancak şimdi, fiyat hareketi daha az tahmin edilebilir ve onu kontrol eden faktörler çok ve çeşitli olsa da, bu, boğaların mevcut döngüde farklı bir noktada kırılacağı anlamına gelmiyor.

Brandt'ın verileri, Bitcoin için bir sonraki itici dalganın Mayıs 2024'e kadar olmayabileceğini gösteriyor.Bu, bir sonraki blok sübvansiyonunun yarılanmasıyla neredeyse aynı hizada.

Tarihsel olarak, bu bir patlama için çok erken bir yıl olurdu, ancak yine de yarılanma döngülerinin ötesine geçen tarihsel modellere dayalı olarak 10 katlık bir fiyat artışı sağlayabilir.

Brandt, "BTC'nin 10 kat veya daha fazla artması, roketin bir sonraki aşamasının başlamasından önce ortalama 33 ay gerektirdi" dedi.

"Tarih tekerrür ederse ki bunun olacağına inanmıyorum, bir sonraki roket aşaması Mayıs 2024'te ateşlenecek."

BTC/USD açıklamalı grafik

Bitcoin'i o zamana kadar baskı altında tutabilecek şeyler açısından analistler, ezici bir çoğunlukla makro tetikleyicilere işaret ettiler. Tüccar BTC'de 'bir şeylerin ters gittiği' konusunda uyardığı için Bitcoin ilk olarak Nisan ayında 44 bin doların altına düştü.

Başarılı olursa, merkez bankası sıkılaştırması mantıksal olarak riskli varlıklar üzerinde baskı oluştururken, uzun süreli yüksek enflasyon ve düşük faiz oranları da benzer şekilde Bitcoin için en azından kısa vadede kasvetli bir tablo çiziyor.

Dahası, bu olayların ilk şoku geçtikten sonra statüko değişebilir. Hem BitMEX borsasının eski CEO'su Arthur Hayes hem de Bloomberg analisti Mike McGlone, önümüzdeki aylara kıyasla daha uzun zaman dilimlerinde Bitcoin konusunda bariz bir şekilde daha eminler.

İstatistikçi Willy Woo, Şubat ayında 2022 görünümü hakkında "BTC riske açık bir güvenli liman. Altın riskten uzak bir güvenli liman. Test edilmemiş teorik bir güvenli liman olarak Bitcoin, bu yıl bunun ilk uygun piyasa testi olacak."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ