Kripto borsası BitMEX ve yöneticileri haraç, kara para aklama, tel sahtekarlığı ve lisanssız para iletimi yapmakla suçlanıyor.

Bitcoin Borsası Ağır Suçlamalarla Karşı Karşıya – İşte Ayrıntılar

Kripto borsası BitMEX ve yöneticileri haraç, kara para aklama, tel sahtekarlığı ve lisanssız para iletimi yapmakla suçlanıyor.

Dünyanın en büyük kripto türev borsalarından biri olan BitMEX, “sayısız yasadışı faaliyet” i kolaylaştırmak için “kasıtlı olarak tasarlanmış, sıfırdan” değiş tokuş etmekle suçlanan bir dava ile karşı karşıya. İddialar, Bloomberg haberine göre, 16 Mayıs'ta ABD'nin Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesinde BMA LLC tarafından açılan yeni bir davada yapıldı. BitMEX operatörü HDR Global ve borsa üst düzey yöneticileri Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed davada birden fazla suçla suçlanıyor.

BitMEX’in yöneticileri haraç, kara para aklama ve tel sahtekarlığıyla suçlanıyor.

Kripto borsası BitMEX’in yöneticileri, haraç, kara para aklama ve yasadışı para ileten bir iş yürütme de dahil olmak üzere birden fazla suçla uğraşmak veya onları suçlamakla suçlanıyor. Yeni dava, BitMEX’in yöneticilerinin “yasadışı bir şekilde, kanunsuz bir şekilde” bu yasadışı faaliyetlerle ve büyüklüğünün “gerçekten şaşırtıcı” olduğu iddia edilen bir dizi başka kişiyle meşgul olduğunu iddia ediyor. Davacılar, BitMEX’in yöneticilerinin ABD ve Kaliforniya'nın Kuzey Bölgesi ile yakın bağlantılarını sürdürdüğünü iddia ediyor.

Dava, pazar manipülasyonuna katılmakla takas etmekle suçlanıyor.

Bu davada davacı olan BMA LLC, BitMEX'i ve operatörünü, işi bir "haraççılık faaliyeti modeli" aracılığıyla yürütmek ve kripto piyasası manipülasyonu, hileli ticari işlemler, tel sahtekarlıkları ve diğer birçok yasadışı planla meşgul etmekle suçlamakla suçluyor. Davacı ayrıca, davalı BitMEX'in tüccarlara, yüksek likid türevler için çok yüksek alım satım kaldıracı sağladığını ve bunun da "iki veya üç likit olmayan spot borsa" fiyatlarına göre hesaplandığını belirtiyor.

 Kripto türevleri borsasının, manipülatörlerin ticaret veya para çekme limitleri olmaksızın sınırsız sayıda anonim ve doğrulanmamış hesap açmasına izin vererek yasa dışı işlem yapmalarını sağladığı iddia ediliyor. BitMEX davaları yeni değil. Borsa ayrıca ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia eden bir dizi yeni davada yer alan yedi kripto şirketi arasında seçildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ