Küresel makro korkular ve yaklaşan Fed'in faiz artırımı eylemi, tüm kripto alanını stres altına soktu.

 Küresel makro korkular ve yaklaşan Fed'in faiz artırımı eylemi, tüm kripto alanını stres altına soktu. Bitcoin 200 WMA'lık kritik desteğini kaybederken, daha büyük soru, bir kez daha Haziran'ın en düşük seviyelerine düşecek mi?

Bitcoin ve daha geniş kripto para piyasası son 24 saat içinde yüzde 7 oranında düzeltme yaptığı için kripto partisi sona eriyor gibi görünüyor. Basın zamanı itibariyle, Bitcoin 21.787 $ fiyat ve 416 milyar $ piyasa değeri ile yüzde 7.25 düşüşle işlem görüyor. Geçen haftanın 25.000 dolarlık zirvesinden bu yana, Bitcoin şimdiye kadar yüzde 15'ten fazlasını düzeltti.

Ayrıca, Kasım 2021'deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana, Bitcoin 1 trilyon doların üzerinde değer kaybetti. Bitcoin'deki son fiyat düzeltmesi ve daha geniş kripto alanı, Fed'in önümüzdeki ay yapacağı faiz artırımına bağlanıyor. Temmuz enflasyon verileri soğuma belirtileri gösterse de yüzde 8,5 ile hala oldukça yüksek.

Daha önce, ABD merkez bankası, birincil amacının enflasyonu izin verilen yüzde 2'lik sınırlara getirmek olduğunu açıklamıştı. Birkaç piyasa uzmanı, önümüzdeki ay 75 baz puanlık bir artışın çok muhtemel olduğunu tahmin ediyor.

Fed duruşunda şahinleşirken, riske açık varlıklar üzerinde baskı oluşturacak. Bu nedenle, paranın hisse senedi ve kripto piyasasından çıkması muhtemeldir. Bloomberg Intelligence kıdemli piyasa yapısı analisti Jamie Douglas Coutts şunları söyledi:

Kısa vadede, hisse senetleri, özellikle de teknoloji isimleri kilit direnç seviyelerinde hassas bir şekilde dengelendiğinden, korelasyon riskleri yükseliyor.

Bitcoin, Düşüş Eğilimi Gösteren 200 WMA'nın Altına Düşüyor

Bitcoin'e geri dönersek, BTC fiyatı 23.000 dolara yakın bir yerde 200 haftalık hareketli ortalamanın (WMA) altına düştü. Bu çok önemli bir uzun vadeli destek ve altındaki herhangi bir fiyat zayıflığı gösteriyor.

Oanda'nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, müşterilere bir notta şunları yazdı:

Onu 25.000 dolara geri getiren ralli önemli bir ivme kaybetti ve bu fiyat üzerinde daha fazla ağırlık oluşturmaya başlayabilir. 22.500 doların altında bir hareket, rallinin şimdilik yolunda gittiğini gösterebilir.

Öte yandan uzmanlar, uzun vadeli sahibi tarafından bile Bitcoin birikiminde bir duraklama olduğunu ima ediyor. Bitcoin'in kendisini 20.000 doların üzerinde tutabileceğini veya bir kez daha Haziran ayının en düşük seviyesi olan 17.500 dolara düşeceğini görmek ilginç olacak.

Altcoinler Ciddi Şekilde Düşüyor

Bitcoin ile birlikte, daha geniş kripto para piyasası yüzde 7 oranında düştü ve 1 trilyon doların altına düşmeye çok az kaldı. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), yüzde 7 düşüşle 1.750 dolar seviyelerinin altına düştü. Gelecek ay Merge yükseltmesini çevreleyen coşku yavaş yavaş kuruyor gibi görünüyor.

Diğer altcoinler, yüzde 10-20 arasında herhangi bir yerde düzeltme yaparak daha büyük bir düşüş kaydetti. Boğaların geri dönüp dönmediğini veya daha fazla makro baskının fiyatları daha da aşağı çekeceğini görmek ilginç olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ