Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası, küresel bankacılık alanındaki son sarsıntılara karşı güçlü bir direnç göstererek, yatırımcıları merkez bankası hareketlerinden fiilen korumaya kadar gitti.

Bitcoin: BTC, Beklentilere Meydan Okuyor ,%50

Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası, küresel bankacılık alanındaki son sarsıntılara karşı güçlü bir direnç göstererek, yatırımcıları merkez bankası hareketlerinden fiilen korumaya kadar gitti.
Bitcoin'in Nasdaq 200 ile korelasyonu, BTC fiyatının 2023'te şimdiye kadar yüzde 50 artmasıyla bir yılın en düşük seviyesine indi, Nasdaq yıldan bugüne yalnızca yüzde 12 kazandı.

Küresel bankacılık alanındaki tüm belirsizliklere ve geleneksel finansal sistemdeki gözle görülür çatlaklara rağmen, Bitcoin (BTC) bu haftanın başlarında güçlü kazançlarla sağlam bir performans sergiledi. Çok uzun bir süre sonra Bitcoin (BTC), geleneksel hisse senedi piyasalarına zıt bir davranış sergiledi.

Haftalık grafikte, Bitcoin fiyatı yüzde 15'in üzerinde artarken, Wall Street'teki üç büyük endeks de negatif bölgede. Bankacılık sektörü üzerindeki devam eden stres ve de-peg gibi olayların ortasında, Bitcoin dikkate değer bir performans sergiledi. Bitcoin'in dış piyasa faktörlerine karşı çok güçlü bir direnç oluşturduğunu ve geleneksel finansal sistemden ayrılmaya çalıştığını ve böylece Satoshi'nin orijinal kavramsal temasını sürdürdüğünü gösteriyor.


Basın tarihi itibariyle Bitcoin (BTC), 479 milyar dolarlık piyasa değeriyle 24.813 dolar seviyelerinde işlem görüyor. BTC, 25.000 dolar seviyesinde büyük bir dirençle karşılaşsa da, 2023'ün başından bu yana hala yüzde 50 arttı. Böylece Bitcoin, yalnızca hisse senedi endekslerini değil, altın gibi popüler emtiaları da yenmeyi başardı. Kripto ticaret platformu Nexo'nun kurucu ortağı Antoni Trenchev şunları söyledi:

Bitcoin'in 2023'teki %50'lik artışı, FTX'in çöküşü, değişen faiz oranı görünümü ve SVB'nin başarısızlığının (ve dirilişinin) ardından ne kadar dövüldüğünün bir yansımasıdır”.

Ayrıca ABD düzenleyicilerinin müşteri mevduatlarını garanti altına almak için müdahalesinden bahsetti. Buluş, "yatırımcılara ABD bankacılık sisteminin yapısal eksikliklerini ve bunun altında yatan ABD dolarını, bu hafta Bitcoin'e bir uçuş görmemizin nedenlerini hatırlattı.

Bitcoin, Yatırımcıları Merkez Bankasının Hamlelerinden Koruyor

Birkaç Bitcoin savunucusu, dünyanın en büyük kripto para biriminin yatırımcılara kendilerini merkez bankası hareketlerinden korumanın bir yolunu sunduğuna inanıyor. Aşırı niceliksel gevşeme ve gevşek para politikası, patika boyunca daha yüksek enflasyona yol açarak itibari para biriminin değerini aşındırır. Böylece Bitcoin, yatırımcıların zor kazanılmış tasarruflarını korumalarına yardımcı olur.

Bildiğimiz gibi Bitcoin, ağı bir topluluk tarafından sürdürülen temel bir blockchain teknolojisi üzerinde çalışan merkezi olmayan bir para birimidir. Kripto borsası Luno'da kurumsal gelişim ve uluslararası başkan yardımcısı Vijay Ayyar şunları söyledi:

Geçen hafta SVB ve diğer bankaların başarısızlığıyla ilgili olaylar, insanların tamamen saklayabildiği ve sahiplenebildiği merkezi olmayan para birimlerinin gücüne de ışık tuttu. Merkezi olmayan finans, bir kavram olarak artık çok daha fazla insana ev sahipliği yapmaya başlıyor.

ABD düzenleyicilerinin kriptoya maruz kalmaları nedeniyle bankaları kapatmaları gerektiğine dair pek çok ton ve ağlama oldu. Ark Invest'ten Cathie Wood, düzenleyicilere şu açıklamayı yaptı: "Crypto, SVB ve Signature'ı iflasa zorlamadı. Benim görüşüme göre, birincil suçlu Fed politikasıydı. Bir VC fonlama kuraklığı ve para piyasası fonlarının daha yüksek getirisi nedeniyle mevduatlar ABD bankacılık sisteminden ayrıldı”.

Bitcoin'in Nasdaq ile Korelasyonu Bir Yılın En Düşük Seviyesine Düştü

Söylendiği gibi Bitcoin, Wall Street'teki tüm geniş endeksleri, hatta daha büyük bir korelasyon paylaştığı teknoloji ağırlıklı Nasdaq'ı bile geride bıraktı. BTC fiyatı 2023'te şu ana kadar yüzde 50 artarken, Nasdaq yılbaşından bu yana yalnızca yüzde 12 kazandı.

Bitcoin-Nasdaq korelasyonu da bir yılın en düşük seviyesine düştüğü için performans açıkça görülüyor. CoinShares verilerine göre, korelasyon, Fed'in 2022'de faiz oranlarını artırmaya başlamasından bu yana en düşük seviyede.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ