Tarihsel olarak, perakende ilgi artışları, mevcut durumu biraz endişelendiren makro zirvelerle çakıştı.

Tarihsel olarak, perakende ilgi artışları, mevcut durumu biraz endişelendiren makro zirvelerle çakıştı. Bitcoin'in (BTC) perakende ve kurumsal alımları son birkaç haftadır devam etti.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) son zamanlarda güçlü bir hamle yaptı ve şu anda 46.500 dolar seviyesinin üzerinde duruyor. Bununla birlikte, zincir üstü veriler, bu noktada perakende alıcılar arasında bir miktar FOMO olduğunu gösteriyor.

4 Nisan Pazartesi günü Blockware'in önde gelen içgörü analisti William Clemente, küçük toprak sahiplerinin sahip olduğu Bitcoin arzında keskin bir artış olduğunu söyledi. Burada, genellikle 1 BTC'den daha azına sahip perakende kuruluşlara atıfta bulunur. Zincir içi veri sağlayıcı Glassnode'dan bir grafik paylaşan Clemente, 2022'de perakende yatırımcıların sahip olduğu BTC arzında çarpıcı bir artış olduğundan bahsediyor. Şöyle yazıyor:

Bu gerçekten ilginç bir tablo. Perakende (0-1 BTC) şu anda Bitcoin tarihindeki en yüksek ikinci oranda satın alıyor. Perakendenin holdinglerine bakıldığında, çoğu yükseliş makro zirvelerle çakıştı, ancak birkaç durumda stratejik olarak satın aldılar. Bu başak bir aykırıdır.

Clemente ayrıca şunları ekliyor: “Ya mahvolduk ya da perakende, Bitcoin'i bir tasarruf hesabı olarak kullanmayı ve fiat sisteminden çıkmayı seçti. İçimdeki iyimser, ikincisinin olmasını umuyor”.

Glassnode'dan alınan verilere göre, 0,1 BTC ile 1 BTC arasında sahip olan varlıklar artık toplu olarak toplam 800,500 BTC'ye sahip. Öte yandan, “Bitcoin”e dünya çapında ilgi gösteren Google Trendler verileri, BTC'nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $'a ulaştığı Kasım 2021'den önce görülenden daha az etkileşim gösteriyor.

Perakende ve Balinalar Tarafından Güçlü Bitcoin Birikimi

Şubat ayı sonlarında ve Mart ayı başlarında yapılan son Bitcoin (BTC) fiyat düzeltmesi sırasında hem perakende oyuncular hem de balinalar devreye girdi. Glassnode, son raporunda şunlardan bahsediyor: Birikim, her ikisi de son haftalarda bakiyelerine önemli ölçüde eklenen Karidesler (<1 BTC) ve Balinalar (>1k BTC) tarafından yönlendiriliyor.

Öte yandan kurumlar balina alımlarına devam etti. MicroStrategy'nin yan kuruluşu MacroStrategy, Bitcoin holdinglerinin boyutunu artırmak için kripto bankası Silvergate'den büyük bir kredi aldı. MicroStrategy şu anda 120.000'den fazla BTC'ye sahip ve elindeki varlığın bir kısmını kredi için teminat olarak kullanacak. Şirket, 220 milyon dolarlık ek BTC alımı yapmak istiyor.

Geçen ay en büyük birikim Luna Foundation Guard (LFG) tarafından yapıldı. Terraform Labs'ın ana grubu, UST stabilcoin'i için sabitleyici olarak 10 milyar dolar değerinde BTC satın almaya karar verdi. Geçen ay, LFG 1,5 milyar dolarlık şaşırtıcı bir BTC satın aldı. Terra'nın kurucusu Do-Kown geçtiğimiz günlerde Satoshi'den sonra en büyük ikinci BTC sahibi olmayı hedeflediğini söyledi.

Ayrıca, ProShares'in Kanada Bitcoin ETF ürünleri, çantalarına BTC ekliyor. Bu yılın Ocak ayından bu yana, bu ürünler toplam 6.594 BTC ekledi. Bu, Bitcoin varlıklarında yüzde 10,5'lik bir artış.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ