Bir araştırmacı, eski Bitcoin (BTC) madencilik donanımının e-atık yığınları oluşturmaya devam edeceği konusunda uyardı

Bitcoin (BTC) Madencilik Makinalarının Yüzde 98

Bir araştırmacı, eski Bitcoin (BTC) madencilik donanımının e-atık yığınları oluşturmaya devam edeceği konusunda uyardı

Bitcoin madenciliği kârlı bir endüstri olmaya devam ederken, olumsuz çevresel etkisinin azımsanmaması gerekir.

PWC'nin blockchain uzmanı Alex de Vries tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, mevcut kripto para madenciliği donanımının yüzde 98'i işe yaramayacak ve büyük olasılıkla büyük e-atık yığınları oluşturacak.

Bir Boğaz Rekabeti

Sürekli artan karma ve madencilik güçlüğü ile sektör giderek daha rekabetçi hale geliyor. Yaklaşık on hafta içinde gerçekleşecek yarılanmadan sonra, eski madencilik cihazları eski olacak.

TradeBlock kısa bir süre önce, BTC fiyatının, filolarının yüzde 30'unu Bitmain'in en yeni nesil modeli olan Antminer S17 + 'ya yükseltse bile, madencilik çiftlikleri için arz azaltmasının ardından sihirli bir şekilde 15.062 dolara kadar yükselmesi gerektiğini tahmin etti.

De Vries, “Şok edici şey, bir bitcoin madencilik makinesinin ortalama ömrünün bir buçuk yıl olmasıdır, çünkü bu hesaplamaları yapmakta daha iyi olan yeni nesil makinelerimiz var” diye yazdı.

Tonlarca Çöp

De Vries, eski madencilik ASIC madencilerinin yüzde 98'inin yalnızca bir kullanım durumu olduğu için doğrudan bir çöp sahasına gideceğini yazıyor. BTC zaten tüm Lüksemburg'dan daha fazla e-atık üretiyor (yılda 10 kilotondan fazla) ve bu sayının yarılanmadan sonra artması bekleniyor.

Çöp parçalarının üretilmesinin yanı sıra, Bitcoin şimdi Şili'den daha fazla elektrik tüketiyor ve bir BTC işlemi 780.650 Visa işleminden daha fazla karbondioksit salıyor.

 Bu, Henry Ford tarafından bir yüzyıl önce tahmin edilen, enerjiye dayalı ilk kripto para birimini kullanmak için yapılan ödünleşmedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ