Bitcoin, enflasyonda bir soğuma beklentilerini gösteren ABD TÜFE verilerinin yayınlanmasından hemen önce 30.000 $ seviyesini geçiyor.

Bitcoin, enflasyonda bir soğuma beklentilerini gösteren ABD TÜFE verilerinin yayınlanmasından hemen önce 30.000 $ seviyesini geçiyor.
Uzmanlar BTC rallisinin 40.000 dolara kadar devam etmesini beklerken, Bitcoin balinaları güçlü bir şekilde birikim yapmaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatte yüzde 6'dan fazla güçlü bir fiyat rallisi gerçekleştirdi. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı Haziran 2022'den bu yana ilk kez 30.000 $ seviyesinin üzerine çıktı.

Kripto piyasası analistleri, bunun Bitcoin için yeni bir boğa koşusunun başlangıcı olabileceği konusunda iyimser. Boğalar 30.000 $ seviyesini güçlü bir şekilde tutmayı başarırsa, 30'ların ortalarından yükseğine doğru yükselişi hızlı olacaktır. Bugünkü fiyat artışlarıyla Bitcoin, 2023 fiyat artışlarını yüzde 80'in üzerine çıkardı.

Son iki haftadır, fiyat 30.000$ seviyesinde konsolide oluyor. 30.000 doların üzerindeki son kırılma, Bollinger Bandının sıkışmasıyla birlikte geliyor. Teknik kalıba göre, yukarı yönlü ilk potansiyel direnç 30.800 dolar, ardından 31.200 dolar olabilir. Quantum Economics'in CEO'su Mati Greenspan, Bloomberg'e şunları söyledi:

30k hem teknik hem de temel nedenlerle çok önemlidir. Direniş üç haftadır art arda artıyor ve sonunda kırıldı. Terra/Luna ve Three Arrows Capital'in çöküşünden bu yana bu seviyeyi ilk kez geçiyoruz. Temel olarak, fiyatın Celsius, FTX ve ABD düzenleyici baskısından tamamen kurtulduğu anlamına gelir.

Makro Göstergeler ve BTC Balina Hareketleri

Amerika Birleşik Devletleri'nde önemli makro verilerin yayınlanması düşünüldüğünde, bu hafta Bitcoin ve kripto pazarının geri kalanı için çok önemli olacak. 12 Nisan Çarşamba günü ABD, enflasyonun nereye gittiğine dair bize bir fikir verecek olan Mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayınlayacak.

Bu, nihayetinde Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırmaya devam edip etmeyeceği veya sonunda duraklatma düğmesine basıp basmayacağı konusundaki eylemine karar verecektir. Bitcoin Opportunity Fund'ın yönetici ortağı James Lavish, CNBC'ye şunları söyledi:

Yatırımcılar muhtemelen Çarşamba günkü tüketici fiyat endeksi numarasının "Fed'e bir sonraki toplantıda oranları artırmayı durdurması için sebep verecek bir seviyeye gelebileceğini ve böylece Bitcoin gibi varlıklara destek verebileceğini" düşünüyorlar.
Popüler kripto analisti “CrediBULL Crypto”, rallinin daha da devam edebileceğine ve bir yerde 40.000 dolara yakın bir yerde sona erebileceğine inanıyor. Analist, ABD TÜFE verilerinin açıklanmasını bekliyor ve önümüzdeki 48 saatin Bitcoin fiyat hareketi için oldukça önemli olacağına inanıyor.

Ayrıca, Santiment'in zincir üstü verileri, son fiyat artışının güçlü balina birikiminin zemininde geldiğini gösteriyor. “Toplam 11 ayrı 22 bin $BTC (toplam 655 milyon $) eşzamanlı iki parti halinde taşındı” diye ekliyor.

Bildiğimiz gibi, Bitcoin'in en büyük kurumsal sahibi MicroStrategy, kedisine Bitcoin eklemeye devam etti. Geçen hafta MicroStrategy, toplam Bitcoin varlıklarını 140.000 BTC'yi geçen ek 1045 Bitcoin ekledi. Bugünün Bitcoin fiyat hareketiyle, MicroStrategy'nin Bitcoin'e yaptığı toplam yatırım sonunda kârlı hale geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ