Bitcoin, kritik desteğini 37.500 $'da kaybederek yüzde 8'den fazlasını düzeltti ve 30.000 $'a kadar daha aşağı yönlü bir ipucu verdi.

Bitcoin (BTC) Son Kripto Piyasası Kan Banyosunda %8 Düştü

Bitcoin, kritik desteğini 37.500 $'da kaybederek yüzde 8'den fazlasını düzeltti ve 30.000 $'a kadar daha aşağı yönlü bir ipucu verdi. Daha geniş kripto piyasası, yatırımcıların servetinde 150 milyar dolardan fazlasını silerek yüzde 11'lik bir düşüş yaşadı.

Federal Rezerv'in faiz oranlarını 50 baz puan artırdığını açıklamasından bir gün sonra, ABD hisse senedi ve küresel kripto piyasası güçlü bir düzeltmeye girdi. Basın zamanı itibariyle, daha geniş kripto piyasası yüzde 11,5 azaldı ve yatırımcıların servetindeki 150 milyar doları sildi.

Benzer şekilde, dünyanın en büyük kripto Bitcoin'i (BTC) yüzde 8'den fazla düzeltme yaptı ve şu anda 692 milyar dolarlık piyasa değeriyle 36.359 dolardan işlem görüyor. Perşembe günü Wall Street'te büyük bir satıştan sonra kripto caddesindeki satış yeniden başladı. Dün, Down Jones 100 puandan fazla düzeltme yaptı.

Bu, Federal Rezerv'in yükselen enflasyonu kontrol etmek için niceliksel sıkılaştırma ile şahin bir tavır almasıyla oldu. Bu, pandemi sonrası piyasada mevcut olan fazla likiditeyi kesinlikle buharlaştıracaktır. Bu nedenle, yatırımcılar paralarını hisse senetleri ve kripto gibi riskli varlıklardan uzaklaştırıyorlar.

Bitcoin Kilit Desteğini Kaybeder, 30.000 Dolara Dokunabilir

Son fiyat düzeltmesiyle birlikte, dünyanın en büyük kripto Bitcoin'i (BTC), 37.500 dolarlık önemli desteğini kaybetti. Ayrıca, 50 DMA ve 200 DMA gibi tüm hareketli ortalamalarının çok altında işlem görüyor. Ayrıca, MACD göstergeleri de kripto pazarında düşüş eğilimi gösteriyor.

Analistler, Bitcoin'in şu anda 30.000 dolara gitme olasılığına sahip olduğuna inanıyor. Aslında, yıllık en düşük 29.000 $ veya altına düşerse sürpriz olmayacak. Ancak Bitcoin 30.000 doların altına düşerse, 25.000 dolara daha da düşebilir. CNBC'ye konuşan kripto borsası Luno'da kurumsal gelişim ve uluslararası başkan yardımcısı Vijay Ayyar şunları söyledi:

Genel olarak, küresel piyasalar, gördüğümüz gibi, büyüme korkuları tarafından ürkütüldü. Dow, 2020'den bu yana en kötü düşüşünü yaşadı ve kripto da dahil olmak üzere ilgili tüm riskli tabanlı varlıklar bunu izledi.

Bununla birlikte, bu arada bazı yardım mitingleri görebiliyorduk, ancak duyguda bir değişiklik olduğunu gösterecek bir şey yok.

Somut bir geri dönüş, ancak Bitcoin ikna edici bir şekilde kuzeye doğru 42.000 doları geçtikten ve bunun üzerinde tuttuktan sonra gerçekleşecek. Ancak, geri dönüş şansı şu an için kasvetli görünüyor.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ve Küresel Makro

Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode ayrıca Bitcoin vadeli işlem piyasasında güçlü bir oynaklık bildiriyor.

Bitcoin Vadeli İşlem piyasaları, dün Fed'in faiz artırımlarının ardından 24 saat sonra bir kasırga gördü. Dünkü ralli sırasında piyasaya 26.5 bin doların üzerinde açık pozisyon eklendi. Ancak bugünkü satış sırasında, bu açık pozisyonun neredeyse tamamı (~25k $BTC) kapatıldı.

Öte yandan, küresel makrolar Bitcoin yatırımcıları için büyük bir ganimet oynuyor. ABD, Nisan 2022 için yüzde 10 enflasyon oranı bildirdi. Geçen ay için ABD enflasyonu yüzde 8,5 civarında herhangi bir yerde olabilir. Dolayısıyla merkez bankalarının önümüzdeki yıl daha fazla faiz artırımı açıklamalarını bekleyebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ