Bitcoin, Başkan Biden'ın artan enflasyon korkuları arasında kripto yürütme emrini imzalamasından bir gün sonra başarısız oldu.

Bitcoin, Başkan Biden'ın artan enflasyon korkuları arasında kripto yürütme emrini imzalamasından bir gün sonra başarısız oldu. Tüm gözler, enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltme yaklaşımında agresif olması muhtemel olan Fed'in üzerinde olacak.

Bitcoin (BTC), Başkan Biden'in yürütme emrini takiben yüzde 8'lik bir sıçrama kaydetmesinden bir gün sonra, bugün yoğun bir şekilde geri çekildi. Daha geniş kripto pazarıyla birlikte Bitcoin, yüzde 5'in üzerine düşen ve 40.000 $ seviyelerinin altına düşen bir baskı altına giriyor. Basın zamanı itibariyle, Bitcoin 745 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 39.324 dolardan işlem görüyor.

Kripto yürütme emri kripto piyasasına bir miktar destek sağlasa da, yükselen enflasyon endişeleri ortalıkta dolaşıyor. Tüm odak, devam eden jeopolitik krizle ilgili olarak artması muhtemel olan yaklaşan ABD enflasyonu üzerinde olacak.

Geçen ay, ABD tüketici fiyatları yüzde 7,9'luk bir artışa tanık oldu, bu da otuz yılı aşkın süredir en hızlı artışı. Bu yükselen enflasyon verileri, Bitcoin ve hisse senedi gibi riskli varlıklar üzerinde ciddi baskı yarattı. Sonuç olarak, son birkaç aydır Bitcoin'de güçlü bir oynaklık görüyoruz.

Geçen ay, Bitcoin iki kez 40.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı ancak uzun süre dayanamadı. ABD Merkez Bankası'nın yükselen enflasyon rakamları arasında beklenenden daha hızlı faiz artırımları başlatabileceğini bilerek oynaklığın devam etmesi muhtemel.

Bitcoin'in teknik tablosuna bakıldığında, 45.000-48.000 dolar, Bitcoin için net bir direnç bölgesi görevi görüyor. Ayrıca, Bitcoin'in 200 günlük hareketli ortalaması (DMA) ulaşılmasından çok uzak görünüyor. Kripto analisti Lark Davis şunları yazdı:

#Bitcoin'in bu direnç bölgesinin üzerine çıktığını ve ideal olarak 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığını görene kadar heyecanlanacak çok şey olduğunu düşünmüyorum.

Altcoin Sektöründe de Benzer Bir Senaryo

Bitcoin (BTC) ile birlikte altcoin alanı da ciddi bir düzeltmeye girdi! Ethereum (ETH) de son 24 saatte yüzde 5'lik bir düzeltme yaparak 2.600 doların altına düştü. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment, Ethereum (ETH) için ilginç bir gözlem yapıyor. ETH fiyatı, S&P 500'ün fiyatına daha fazla yakınlık gösteriyor.

Ethereum dışında, ilk on altcoin'in tümü ortalama yüzde 4-6 kaybetti. Ancak Terra'nın LUNA'sı bu son düzeltmeye karşı güçlü bir direnç gösteriyor. LUNA fiyatı dün 100$'a ulaştı ve şu anda 94$'dan işlem görüyor. Analistler, LUNA 100 doların üzerinde tutunmayı başarırsa, çok yakında 120 dolara ulaştığını görebileceğimizi söylüyor.

Şu anda en büyük haberlerden biri kripto yürütme emri oldu. Başkan Biden, tüm federal kurumları açık düzenlemeler oluşturmak için koordine etmeye ve birlikte çalışmaya yönlendirdi. Ayrıca, ajanslardan merkez bankası dijital para birimi, yani Dijital Dolar üzerinde çalışmalarını istedi.

Analistler, kripto düzenlemelerinin, kripto alanına katılmak için net bir giriş ve güvenli bir ortam sağlayan bir bütün olarak sektöre fayda sağlayabileceğine inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ