Önde gelen kripto para birimi bitcoin, Güney Amerika ülkesi Venezuela'da bir köprü para birimi olarak kullanıldığı kadar değer deposu kadar kullanılmıyor.

Bitcoin Bu Ülkede Değer Deposu Olarak Değil, Köprü Para Birimi Olarak Kullanılıyor

Önde gelen kripto para birimi bitcoin, Güney Amerika ülkesi Venezuela'da bir köprü para birimi olarak kullanıldığı kadar değer deposu kadar kullanılmıyor.

Güney Amerika ülkesi Venezuela'daki insanlar, bir yayın sırasında dlab.vc'de bir veri bilimcisi ve araştırmacısı olan Matt Alhborg'un araştırmasına göre, Bitcoin'i esas olarak ABD doları ile yerel para birimi arasında bir köprü para birimi olarak kullanıyor.

7 Mart'ta Venezuela’da elektrik kesintisi meydana geldi ve ülkedeki ekonomik faaliyet birkaç gün durdu. Bu kesinti sırasında Alhborg, ülkede Bitcoin ve kripto ticaret hacminde önemli bir düşüş gözlemledi. Bir diğer göze çarpan şey, bitcoin ve diğer kripto ticaret hacminin diğer Güney Amerika ülkelerinde de şaşırtıcı derecede eşdeğer olmasıydı, bu da kripto para birimi ticareti söz konusu olduğunda kıtadaki Venezuela'nın baskınlığını gösteriyor.

 Güney Amerika ülkesi, ABD ve BM'den birkaç yaptırım nedeniyle ulusal para biriminin değeri tarihi seviyelere düştüğü için uzun zamandır hiperenflasyondan muzdarip. Hiperenflasyon nedeniyle, birkaç milyon insan ülkedeki temel ihtiyaçları karşılayamadıkları için ülkeden kaçtı. Koronavirüs, 70'ten fazla pozitif vaka bildirildiği için Güney Amerika ülkesine de ulaştı. Ülke zaten ekonomik bir krizle karşı karşıya ve yeni koronavirüs salgını durumu daha da kötüleştirebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ