Kripto para birimi faturası, Başkan Jair Bolsonaro liderliğindeki Brezilya yürütme kolunun onaylarını damgalamasını bekliyor.

Bitcoin, Bu Yükselen Ülkede 214.000.000 Kişi İçin Ödeme Kullanımı

Kripto para birimi faturası, Başkan Jair Bolsonaro liderliğindeki Brezilya yürütme kolunun onaylarını damgalamasını bekliyor.
Brezilya, geçen yıl El Salvador'un yaptığı gibi Bitcoin'i yasal bir ödeme aracı haline getirmemiş olsa da, iki ülke arasındaki ticaretin önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artması bekleniyor.

El Salvador ve Brezilya liderliğindeki Güney Amerika kıtası, hızla Bitcoin ve kripto para piyasasına doğru kayıyor. Brezilya Federatif Cumhuriyeti - Temsilciler Meclisi aracılığıyla - kripto paranın bir ödeme şekli olarak kullanılmasını onayladı. Tesadüfen, Bitcoin fiyatı ve neredeyse tüm kripto piyasası Çarşamba günü yeşil renkte. Bitcoin fiyatı, Ethereum'un son 24 saatte yüzde 4 artmasıyla gün içinde 17 bin dolara yükseldi.

Brezilya'ya ve Kripto Ödeme Yasallaştırmasına Daha Yakından Bir Bakış

Brezilya, geçen yıl El Salvador'un yaptığı gibi Bitcoin'i yasal bir ödeme aracı haline getirmemiş olsa da, iki ülke arasındaki ticaretin önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artması bekleniyor. Ayrıca, Bitcoin'e olan yakınlıkları ve benimsenmeleri, iki Güney Amerika ülkesi arasındaki kesintisiz ticareti teşvik edecektir.

Kripto para birimi faturası, Başkan Jair Bolsonaro liderliğindeki Brezilya yürütme kolunun onaylarını damgalamasını bekliyor. Onaylandıktan sonra, Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CVM) ülkedeki çoğu kripto varlığı üzerinde muazzam bir güce sahip olacak. Ayrıca, Bitcoin ve Ethereum'un birleşik hakimiyeti, toplam piyasa değerinin yaklaşık yüzde 53'üdür. Tüm altcoin endüstrisi muhtemelen Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun kapsamına girecek.

Sanal varlıkların Brezilya yasası uyarınca, Brezilya Merkez Bankası (BCB), uygun vergi uygulamasını sağlamak için benimseme sürecini denetleyecek. Ayrıca diasporadaki Brezilyalılar, sınır ötesi ödemelerde kripto varlıklarını kullanmaktan önemli ölçüde yararlanıyor.

Ancak yasa tasarısı, Bitcoin madencilik makinelerinin satın alınmasıyla ilgili bazı eyalet ve federal vergileri düşürmeye çalışan bir maddeyi reddetti. Bununla birlikte, Brezilya sanal varlıklar faturası, merkezi borsalar dahil olmak üzere kripto hizmet sağlayıcılarını açıkça tanımlamayı amaçlıyor.

Tasarıya göre Terra Luna, FTX ve Alameda'nın patlamasının ardından Brezilya federal hükümeti, bir faaliyet lisansı vermeden önce tüm kripto firmalarını kapsamlı bir şekilde araştırmayı planlıyor. Örneğin, tasarının bir kısmı, kripto şirketlerinin müşterilerin fonlarını ve şirketin sermayesini zarif bir şekilde tanımlaması ve ayırması gerekeceğini belirtiyor.

Brezilya'da Bitcoin İçin Büyük Resim

Kripto para piyasası, son on iki ayda önemli ölçüde değer kaybetti. Bununla birlikte, Güney Amerika ülkeleri, yerel işletmeleri desteklemek için Bitcoin ve diğer sanal varlıkları benimsemeye kararlıdır. Bölgede turizmin önceki yıllara göre önemli ölçüde artması bekleniyor. Ayrıca, küresel kripto para birimi yatırımcıları, stratejik yatırımlar yapmak için büyük olasılıkla bu ülkeleri ziyaret edecek.

Hatırlayın, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele geçtiğimiz günlerde ülkenin devam eden ayı piyasası sırasında günde 1 BTC satın aldığını açıklamıştı. Bu nedenle, piyasa stratejistleri, bir sonraki kripto boğa piyasasının, gerçek dünya stratejik faydası sunan tüm sanal varlıklar için parabolik olacağını savunuyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ