FTX çöküşünden bu yana, WBTC, BTC fiyatına göre yaklaşık yüzde 1,5 indirimle işlem görüyordu ancak hafta sonu kısmen toparlandı.

FTX çöküşünden bu yana, WBTC, BTC fiyatına göre yaklaşık yüzde 1,5 indirimle işlem görüyordu ancak hafta sonu kısmen toparlandı.
Sarmalanmış Ether (wETH) de-pegging ile ilgili söylentiler de dolaşıyor ve Lido'nun stake edilmiş Ether (stETH) ticaretini ETH fiyatına büyük bir indirimle yönlendiriyor.

Kripto borsası FTX'in çöküşü, tüm kripto piyasasına şok dalgaları gönderdi ve salgın çok hızlı yayılıyor. Hemen hemen tüm diğer kripto para birimleri satış baskısı altındayken, şu anda tüm gözler dünyanın en büyük kripto para biriminin klonu olan paketli Bitcoin'de (WBTC).

Kripto analiz firması Kaiko kısa bir süre önce, Ethereum blok zincirindeki Bitcoin'in en büyük sarılmış versiyonu olan paketlenmiş Bitcoin'in (WBTC), kripto borsası FTX'in bu ayın başlarında 11 Kasım'da iflas başvurusunda bulunmasından bu yana BTC fiyatında indirimli işlem gördüğünü bildirdi.

28 Kasım Pazartesi günkü blog gönderisinde, WBTC'nin tamamen Bitcoin ile desteklenip desteklenmediğine dair endişeler arttıkça, Bitcoin WBTC indirimi yüzde 1,5'e kadar düştü.

Messari'nin kontrol panelindeki veriler, FTX'in kardeş şirketi Alameda Research'ün basılan token sayısına göre en iyi WBTC tüccarlarından biri olduğunu gösterdikçe söylentiler yayıldı. Alameda Research şimdiye kadar 100.000'den fazla WBTC bastı. Kaiko'nun resmi raporu şunları belirtiyor:

Bu, WBTC'nin tam olarak desteklenmediğine dair korkulara yol açtı, ancak Alameda'nın tüm BTC'yi WBTC'nin resmi koruyucusu olan BitGo'ya göndermesi gerekeceği için bunlar temelsiz görünse de, şu anda feshedilmiş borsa aslında BTC'nin velayetini hiçbir zaman kendi başına almadı.

Ek olarak, BitGo'nun COO'su, yatırımcılara WBTC'nin tamamen desteklendiği ve tamamen güvenli olduğu konusunda güvence verdi. Kullanıcılar ayrıca, düzenleyicinin genel adresine bakarak bunu zincir üzerinde onaylayabilir. Bununla birlikte, WBTC indirimi hafta sonu boyunca iyileşti ve şimdi yüzde 0,5'te oturuyor.

Wrapped Ether Hakkında Da Söylentiler Dolaşıyor

Son iki gün içinde, sarılmış Ether'in (wETH) çıpasını kaybettiğine dair benzer söylentiler dolaşıyordu. ETH fiyatı, wETH fiyatındaki düşüşle ilgili olarak Pazartesi günü satış baskısı altına girdi. Bununla birlikte, birkaç kripto fenomeni, wETH'nin ETH'ye çivisini kaybetmesiyle ilgili tüm "bok mesajları" olduğunu açıkladı ve Ethereum topluluğundan sakin kalmasını istedi.

Bununla birlikte, ETH fiyatına göre büyük bir indirimle işlem gören birkaç Ether madeni parası var. Rapor notları:

Lido hisseli ether (stETH), Perşembe günü bir balinanın Curve'ün stETH havuzundan yaklaşık 100 milyon dolar olan 84 bin ETH'yi çekmesinin ardından ETH'ye göre daha büyük bir indirimle işlem görüyor. Coinbase ve Binance'in sırasıyla stake edilmiş ETH, cbETH ve bETH versiyonları, çok az iyileşme belirtisi göstererek istikrarlı bir indirimle işlem görmeye devam ediyor.


Kaiko raporu ayrıca FTX çöküşünün kripto alanında büyük bir likidite sıkıntısına yol açtığını da belirtti. Bitcoin birkaç zorlukla karşılaşsa da en çok zarar gören altcoinler oldu.

Kaiko, piyasa yapıcıların likiditeyi "yüksek beta altcoinler için çok daha fazla genişleyen spreadlerle asimetrik olarak" sunduğunu da sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ