Küresel borç bu yıl benzeri görülmemiş seviyelere ulaştı. Uluslararası Para Fonu (IMF), borcun küresel GSYİH'nın yüzde 230'u olan 88 trilyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Bitcoin, Büyük Borç Yükü ile Karşılaşan Gelişmekte Olan Ülkeleri Kurtarabilir

Önceki büyük ölçekli borç çevrimleri göz önüne alındığında, haberler üzücü. Bu döngülerin en sonuncusu olan 2008 öncesi kriz, büyük sıkıntılar ve uluslararası acılarla sonuçlandı.

Borç, gelişmekte olan ülkelerde yeni bir harcama sistemi nedeniyle büyük ölçüde artmış durumda. Altyapıyı artırma arzusuyla liderler hacimde harcama yapmaya başladılar. Fonlar yatırıldıkça maliyetler büyüdü ve borçlar arttı.

Daha gelişmiş ülkelerde, harcamalar daha önce görülmemiş boyutlarda. Ancak, bu ülkeler ekonomik büyümeyi arttırmak ve istikrara kavuşturmak ya da felaketi önlemek için harcamalar yapıyorlar.

Bununla birlikte, borç oranlarındaki devasa değişiklikler, ileride zor zamanlara işaret edebilir. Hem IMF hem de Dünya Bankası istikrarı korumak için daha iyi maliye politikalarının kritik olduğu konusunda uyarıda bulundu

Harcama İçin Para Bas

Bununla birlikte, mevcut sorun, enflasyon ve merkez bankaları ile de ilgili. Büyük borçlanma baskılarıyla karşı karşıya kalan hükümetler borçlarını geri ödemek için genellikle para basarlar. Borç balonunun yaklaşık yüzde 70'i sadece Afrika'da.

Ülkenin merkez bankacıları baskı makinelerini ateşledikçe, enflasyon neredeyse her zaman dramatik bir şekilde yükseliyor. Bu enflasyon alım ve satımı zorlaştırmakta ve sadece yerel ekonomileri daha da durgunlaştırmakta. Bu durgunluk daha fazla harcama ihtiyacına yol açar ve döngü devam eder.

Merkez bankaları daha sonra istikrarı bulmak için farklı yönlerde hareket yapmaya zorlanıyor. Faiz oranlarının sıfırın altına düşürülmesi ve nicel genişleme (QE) sağlanması, olası seçeneklerden sadece ikisidir.

Ancak IMF, bu çözümlerin uzun vadede uygulanabilir olmadığını söylüyor. Piyasa borca doğru ilerledikçe, tsunami sonunda çökecek ve bu uluslar kargaşa içinde kalacak. Bu, Venezuela, Zimbabve ve diğerlerinin karşılaştığı sorun olacak.

Bitcoin Etkisi

Bununla birlikte, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri işlevsel olarak hükümet harcamalarından ve zayıf maliye politikalarından ayrılıyor. Aslında, kripto para birimleri, küresel piyasa hareketlerinden farklı olarak, kendi başlarına bir ekonomiyi temsil ediyor.

Tabii ki, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri küresel pazara tepki veriyor - ancak bağımsız olarak işlev görüyorlar. Ekonomiler düşmeye başladığında bu çok önemli hale geliyor. Bu, Venezuela’da ve diğer çökmekte olan ekonomilerde halihazırda meydana gelen Bitcoin'e bağlı olarak canlı bir şekilde görülebiliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ