Bu yazımızda sizlere Bitcoin Cash (BCH) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve BCH Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Bitcoin Cash (BCH) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi BCH Coin

Bu yazımızda sizlere Bitcoin Cash (BCH) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve BCH Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash (BCH), “düşük ücretli mikro işlemler, büyük ticari işlemler ve izinsiz harcamalarla yeni ekonomiler” sağlamayı amaçlayan eşler arası bir elektronik nakit sistemidir.

Bitcoin Cash, maksimum blok boyutunu 1 megabayttan 8 megabayta yükselten ve sonuçta 1 Ağustos 2017'de bir hard fork'a yol açan bir Bitcoin yükseltme teklifinden kaynaklandı. O zamandan beri, yeni bir zorluk ayarlama algoritması, yeni işlem kodlarının desteği, Schnorr İmzaları ve blok boyutundaki diğer uzantılar gibi ek değişiklikler onaylandı.

Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı SHA-256d tabanlı Proof-of-Work fikir birliği mekanizmasını kullanır. Bitcoin Cash'in ayrıca 10 dakikalık bir hedef blok süresi vardır ve toplam arzı 21 milyon ile sınırlıdır.

16 Kasım 2018'de Bitcoin Cash blok zinciri, Bitcoin Cash SV ve Bitcoin Cash ABC'ye bölünmüş bir zincirle sonuçlanan başka bir hard fork'a dayandı. O zamandan beri, Bitcoin Cash ABC yaygın olarak BCH ismini kullandı ve Bitcoin Cash olarak anıldı.

Bitcoin Cash ağı, 15 Kasım ve 15 Mayıs'ta yılda iki kez protokol yükseltmelerine sahiptir. Bu yükseltmeler, tüm düğüm operatörleri için gereklidir. Örneğin, 15 Mayıs 2018'de Bitcoin Cash, blok boyutunu 32 megabayta çıkarmak için yükseltildi.

BCH Coin Nedir?

Bitcoin'e benzer şekilde, Bitcoin Cash bir proof of work algoritması ile güvence altına alınmış bir blok zinciridir:

Bitcoin Cash, SHA-256dProof-of-Work (PoW) algoritması tarafından desteklenen eşler arası bir kripto para birimidir. Ağ blok boyutunu 1 megabayttan 8 megabayta çıkarmak için orijinal Bitcoin protokolünden çatallanmıştır.

Bir Proof-of-Work algoritması, bir işlem bloğunu doğrulamak için bilgisayar ağı tarafından çözülmesi gereken bir hesaplama zorluğu yaratır: bu sürece madencilik denir. Madenciler, işlem ücretleri (ağ işlemleri için katılımcılar tarafından ödenir) ve enflasyondan elde edilen blok ödülleri ile ödüllendirilir.

Bitcoin Cash'in 10 dakikalık bir hedef blok süresi ve toplam maksimum 21 milyon arzı var. Blok üreticisi yeni bir geçerli blok oluşturduğunda BCH belirteçleri üretilir.

Bitcoin Cash'in emisyon oranı her 210.000 blokta bir veya yaklaşık olarak her 4 yılda bir yarıya iner. Bitcoin Cash'in blok madenciliği ödülü, 9 Nisan 2020'den bu yana blok başına 6.25 BCH oldu.

Bununla birlikte, Bitcoin'den farklı olarak, gelişmiştir ve belirli işlevlere ve ek uygulamalara sahiptir:

Dinamik zorluk ayarı: Bitcoin'in zorluk ayarının (~14 gün) aksine, Bitcoin Cash, zorluğu her blokta yeniden değerlendiren dinamik bir zorluk ayarlama algoritmasına dayanır.

Akıllı sözleşme desteği: Blok zincirinde akıllı sözleşmeler uygulamak mümkündür.

Token verme desteği: Simple Ledger Protocol (SLP) ile, Bitcoin Cash blok zinciri tarafından güvence altına alınan, takas edilebilir ve değiştirilemez jetonları vermek ve aktarmak mümkündür.

Binance’te bu linkten hesap açarak %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ