Uzun süredir, yatırımcılar Ethereum'un bir gün Bitcoin'i geride bırakıp bırakmayacağını ve piyasa değeri ile en büyük kripto para halini alıp almayacağını tartıştı. Gözler, şimdi Ethereum'a döndü, Bitcoin Cash'in Ethereum'u geçip #2 numaralı en büyük hacime sahip olan kripto para haline geldi.

Beklenmedik Sonuçlar

Bitcoin Cash, haftasonu olağanüstü bir performans sergiledi; Cuma günü 660 $ 'dan 2.446 $' ya yükseldi. Fiyat iki günde 4X kat arttı. Fiyat Kore menkul kıymetleri tarafından yönlendirilmiş gibi görünse de, diğer küresel değişimler de sağlıklı kazançlar bildirdi.

Raporlama sırasında fiyat düzelmeye girdi, ancak yine de sağlıklı bir kazanç elde edildi. Düzeltmeden sonra Bitcoin Cash'in genel piyasa değeri, Ethereum'un piyasa değerinden daha fazla olan ~ 31 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Yatırımcılar hep Ethereum'u Bitcoin için en büyük meydan okuyucu olarak düşünürken, şimdi Bitcoin Cash'in Ethereum'un yerini aldığı anlaşılıyor.

Vitalik Buter'in Tebrik Tweeti


Bitcoin Yamyamlığı

Bitcoin Cash'in fiyatındaki keskin artış Bitcoin'e olduça yaklaştı. Bitcoin'in fiyatı, Segwit2X çatalı iptalinden bu yana istikrarlı bir düşüş eğilimi gösterdi. Çataldan sonra bedava Segwit2x (B2X coin) kazanacaklarını düşünen bir çok kişi Bitcoin satın almıştı. Piyasa gözlemcileri, bu sıcak paranın bir kısmını Segwit2X çatalı iptal edildikten sonra altcoinlere akmasını beklerken, Bitcoin Cash, bütün bu hacmi kaptı gibi görünüyor. Bitcoin ve Bitcoin Cash'in kombine fiyatı 8,000$ aşıyor ve bu fiyat Cuma fiyatından çok farklı değil.

Onaylanmamış işlemler

Ücretsiz Segwit2X coinlerinin beklentisinin yanı sıra, Bitcoin'i rahatsız eden bir başka sorun da büyük işlem gecikmesidir. 135.000'i aşkın onaylanmamış işlem ve işlem ücretleri yükseldikçe, Bitcoin ağı durgunlaşıyor gibi görünüyor. Segwit2X bir fark yaratacaktı, ancak terk edildi. Yıldırım Ağının veya diğerlerinin acilen ihtiyaç duyduğu diğer ölçeklenebilirlik çözümleri, ancak yakın gelecekte uygulanamayabilir. Bu sorunlar karşısında, Bitcoin Cash çok cazip görünüyor.

Bu durumda Bitcoin cash fiyatlarındaki artış devam ederek Bitcoindeki gerileme devam edebilir. Fakat belli biryerden sonra Bitcoin Cash madenciliği yeteri kadar verimsiz hale gelince herkes Bitcoin madenciliğine yönelecektir. Unutmayın kripto para piyasalarına yön veren ana yer madencilerdir. Bitcoin madencilik kısmından yani kalbinden vuruldu ve işlemlerde geçikmeler yaşanıyor. Sanki topluluk SegWit2X'i yapmazsanız bizde Bitcoin Cash'i kullanırız diyor gibisinden bir durum var ortada.

Önümüzdeki günlerde Ethereum'daki değişiklikleride görebiliriz, Vitalik Burterin Bitcoin Cash'i kendine rakip olarak belkide hiç görmemişti ve Bitcoin'i geçemeyeciğini düşünüyordu fakat şuan yeni bir rakip edindi. Çalışmalarını artırarak Ethereum'u geliştirmeye devam edeceğini düşünüyorum. Kripto dünyası her geçen gün farklı bir şekilde gelişme yaşıyor ve bunlarında bir çoğu kalıtsal olmayan oyun gibi duruyor. Jihan Wu ve Jeff Garzik'in şuan Bitcoin topluluğunu ikiye bölmesinin sonucu olarak birçok şey değişmiş durumda.

Bu değişikliklerin SegWit2x'i tekrar gündeme getirmesi gibi bir durum olabilir. Diğer yandanda değerlendirirsek zaten SegWit2x iptali ile birlikte bizim B2X 'imiz artık BCH diyen topluluk Bitcoin'i bitirmeye kararlı gibi duruyor. Düşünsenize eğer SegWit2x yaşanmış olsaydı durum hemen hemen böyle olacaktı BCH yerine B2X bu değerlere gelmiş olacaktı ve insanlar B2X'e geçiş yapmaya devam ederek Bitcoin'in çöküşünü belkide hızlandıracaktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ