Bitcoin Cash'in fiyatı, SegWit2x hard forkunun iptalinin ardından 12 Kasım'da üç aylık tarihinde ilk kez 2800 dolara çıktı.

Ancak, son iki günde 2800 dolardan 1.100 dolara düşen kısa vadedeki dikey yükselişini sürdürmek için mücadele etti. O zamandan bu yana Bitcoin Cash'in fiyatı 1.110 dolar civarında sabit kaldı.

Bitcoin Cash Fiyatlarındaki Dalgalanmanın Ardındaki Faktörler

Bitcoin Cash'in öngörülemeyen artışı sırasında, dijital para piyasasının günlük ticaret hacmi, en son yeni bir seviyeye yükselerek 22 milyar dolar seviyelerine geldi. Aynı dönemde pazardaki tüm kripto para birimlerinin kombine piyasa değeri, yaklaşık 200 milyar dolar civarında değişmeden kaldı.

Dolayısıyla, yeni yatırımcıların son üç günde  Bitcoin Cash ticaretine girmesi pek olası da değildi. Daha ziyade mevcut tüccarlar veya büyük yatırım fonlarını Bitcoin'den Bitcoin Cash'e taşıyan yatırımcılar vardı.

11-13 Kasım tarihleri arasında, ticaret hacmi ve aynı zamanda dünyanın ikinci büyük ticaret platformu olan Güney Kore şifreleme piyasasının en büyük değişimi olan Bithumb, şifreleme topluluğunun ilgisini çeken merkez oldu. Ticaretin yaklaşık yüzde 50'sini oluşturan Korbit ve Coinone, diğer iki Güney Koreli borsa, işlemlerin yaklaşık yüzde 11'ini oluşturuyordu.

Bitcoin Cash'in yüzde 61'i Güney Kore'de işlem görüyordu.

Güney Kore şifreleme borsaları, Bitcoin Cash'in son fiyat artışından çok önce Bitcoin Cash'i entegre ettiler. Böylece Bitcoin Cash'in Bithumb, Korbit ve Coinone tarafından entegrasyonunun Bitcoin Cash'in fiyatının yükselmesine neden olduğu iddiası geçersizdi. Ayrıca, fiyatının sadece iki gün içinde yüzde 60'ın üzerine düştüğü göz önüne alındığında, Bitcoin Cash'in fiyatındaki aniden yükselişi organik büyüme olarak doğrulamak zordur.

İlginç bir şekilde, Güney Kore, bitmiş eşyalar için en büyük üçüncü pazar ve Ethereum ve Bitcoin Cash'in en büyük pazarı olmasına rağmen, düzensiz kaldığı tek önemli şifreleme piyasası. Bunun ötesinde, Güney Kore'deki önde gelen değiş tokuşlarının büyük çoğunluğunun 2016 yılında Çin'e benzeyen sıfır ücret politikası var.

Bithumb'ın sıfır ücret politikası yüzünden, Bitcoin Cash ve Ethereum da dahil olmak üzere kripto para birimlerinin işlem hacimlerini manipüle etmek mümkündü. Bitcoin tüccarlarının 2016 yılında Çin borsalarında yaptığı işlemler gibi. Sadece bir yıl önce Bitcoin topluluğu, Çin'in Küresel ticaretin %90'ından sorumlu olduğuna inanıyordu. Sonunda, Çin pazarının küresel ticaretin yalnızca yüzde 15'ini oluşturduğu keşfedildi.

Bitcoin Cash tutarlı bir hızla artabilir mi?

Xapo Başkanı Ted Rogers açıkladığında, Bitcoin Cash'in son fiyat trendi sürdürülebilir değildi. Ancak, Bitcoin Cash'in acil ödeme ve kısa vadeli ölçeklendirme için kullanabileceği bir pazarı var. Bitcoin ve güvenlik uzmanı Andreas Antonopoulos şunları kaydetti:

"Bitcoin ve Bitcoin Cash, Bitcoin ve Ethereum gibi farklı kullanım örneklerini bir arada sunacak. Bu sıfırdan bir proje değil. Kendi projeni inşa etmeye çalışırken diğerini yok etmeye çalışma."

Ethereum 2015'ten bu yana uzun vadeli bir büyüme oranı gösterdiği gibi, uzun vadede, SegWit2x'in Bitcoin Cash'e geçeceğini düşünen işletmeler, yatırımcılar ve altyapı aslında Bitcoin Cash'ın sabit bir hızda büyüyebileceği olasılığı da var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ