Bitcoin Cash için en iyi cüzdanlar

Bitcoin cüzdan platformları ve borsalarından yalnızca bir kısmı Bitcoin Cash için para yatırma ve çekilmesini destekliyor. 1 Ağustos çatallanması sonrasında Bitcoin Cash (BCH) sahibi olan Bitcoin kullanıcıları BCH'yi güvenilir şekilde depolamak için Trezor, BTC.com ve BitGo gibi güvenli cüzdan platformlarını kullanabilir.

1 Ağustos'ta BCH'nin yürütülmesi, Bitcoin ağı üzerinde çok az bir etkiye sahipti. O zamandan beri Bitcoin, kurumsal yatırımcıların artan talebi karşısında her zaman en üst seviyeye çıkarak yükseliş eğilimi içerisinde olmayı sürdürdü.

Bununla birlikte, Bitcoin Cash, istikrarlı bir büyüme göstermek için mücadelesine devam etti.

Birçok Bitcoin borsası ve cüzdan platformu, teknik zorluklar ve sorunlar nedeniyle BCH'yi destekleme konusundaki isteksizliğini dile getirdiler.

Daha önce de bildirildiği gibi, çatallanmanın hemen ardından Trezor tarafından beta olarak sunulan BCH cüzdanı, BCH'nin entegrasyonunun beklenenden daha zor olduğunu açıkladı.

Resmi bir blog yazısında Trezor, geliştirme ekibinin karşılaştığı güçlüklerin bazılarını şöyle açıkladı:

"Çatallanmanın yaşandığı gün, garip şeylerin farkına varmaya başladık. BCH Bitcore sunucusunun bakımı sırasında, sunucunun adresleri ve işlemleri kaybettiğini gördük. Adreslerin teknik açıdan olabildiğince negatif dengeleri vardı. Bozulmuş verileri kullanacak bir cüzdan yayınlayamadığımız için gecikmelere neden oldu."

Peki hangi Bitcoin cüzdan platformları BCH'yi destekliyor?

Şu andan itibaren, BTC.com, BitGo ve Trezor Bitcoin Cash için depolama ve çekim işlemlerini destekliyor. Bitcoin Cash'le oluşan çatallanmanın üzerine kullanıcılar BCH'lerini üç cüzdanda güvenle saklayabilirler.

BitGo, BCH sahiplerinden gelen yüksek talep sebebiyle cüzdan platformuna kullanıcı dostu bir arayüz entegre etti. Birçok cüzdan platformu ve borsa BCH için destek sağlamayacaklarını açıkladığından itibaren, Bitcoin kullanıcıları, BCH’yi desteklemeleri için BitGo da dahil olmak üzere en popüler cüzdan platformlarına taleplerini ilettiler. BitGo ekibinin yaptığı kısa açıklama ise aşağıdaki gibi:

"Müşterilerimiz yoğun ilgisinden dolayı, BitGo olarak Bitcoin Cash için tam destek sağlayacağız. Yakında BitGo arayüzünde yeni bir para birimi bulacaksınız ve BitGo cüzdanınızdan tamamen BCH gönderip alabiliyor olacaksınız."

BTC.com, BCH kullanıcılarına tam destek sağlamak için sektördeki ilk cüzdan platformlarından biriydi. BTC.com, BitGo'ya benzer şekilde, BCH kullanıcıları için özel bir kullanıcı arabirimi geliştirdi. Kullanıcılar BHC’lerini buralarda saklayabilecekler. BTC.com’un da yaptığı açıklama şu şekilde:

"4 Ağustos 2017 tarihinden itibaren, BTC.com kullanıcıları Bitcoin Cash cüzdanı'nda Bitcoin Cash'i gönderebilir, alabilir ve saklayabilir olacaktır. BTC.com Bitcoin Cash cüzdanı şu anda bir web cüzdanı olarak mevcut."

Neden cüzdan platformları BCH'ye destek sağlamada tereddütlüydü?

En güvenilir Bitcoin donanım cüzdanının arkasındaki geliştirme ekibi Trezor, Coinbase dahil olmak üzere birçok Bitcoin cüzdan platformunun neden BCH'ye tam destek sağlama konusunda tereddüt ettiğini yazdığı bir blog yazısında açıkladı.

Trezor, BCH beta cüzdanlarının kullanıma sunulması sırasında, kullanıcı cüzdanlarındaki işlemlerin kaybolmasına yol açan hatalarla mücadele etti.

Hatalar kapsamlı inceleme ve geliştirme yoluyla daha sonra düzeltilmiş olmasına rağmen Trezor, ekibin BCH ve entegrasyon sürecini test etmek için yeterli zamana sahip olması durumunda böylesi hataların patlak vermeyeceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ