Bu yazımızda sizlere Bitcoin Cash Nedir?, Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?, Bitcoin’den Farkı Nedir? Gibi soruları yanıtlamaya çalışarak kısaca bilgi vermeye çalıştık.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash Nedir?

2010’lu yıllarda hayatımıza ilk olarak giren Bitcoin ile tanıdığımız kripto paralar günümüzde artık binlerle ifade edilmektedir. Bunlardan biri de Bitcoin Cash Nedir? yazımızın odak noktasında yer alan Bitcoin Cash’dir.

Popüler kripto para birimi olan Bitcoin ile işlem yapan kullanıcı sayısı arttıkça, blok zinciri adı verilen sistem yeterli gelmemeye başladı ve 2017 yılında da Bitcoin’den bağımsız olarak Bitcoin Cash piyasaya arz edildi. Bitcoin Cash, kripto para borsalarında BCH adı ile işlem görmektedir. Bitcoin sistemindeki blok zincirler 1MB’lik bir kapasite ile işlem yaparken, Bitcoin Cash sistemindeki blok zincirler 8MB gibi bir kapasite ile işlem yapabilmektedir. 

Bitcoin bloklarının işlem kapasitesinin düşük olması güvenlik endişesiydi fakat kullanıcı sayısı ve popülerlik arttıkça bu kapasite yetmemeye başladı ve blok zinciri üzerinden Bitcoin Cash üretildi. Sahip olduğu bu kapasite hızı sayesinde de en çok işlem yapan kripto para birimlerinden biri haline geldi. Bitcoin Cash Nedir? Sorumuzu cevapladıktan sonra gelin Bitcoin’den farkı nedir buna değinelim.

Bitcoin’den Farkı Nedir?

Bitcoin blok limiti 1MB ya da maksimum 2MB iken, Bitcoin Cash’de bu rakam 8 MB’dir. Bu da yapılan işlemlerin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Bitcoin sahip olduğu kapasite nedeniyle saniyede düşük işlemlere izin verirken, Bitcoin Cash daha fazla işlem hacmine izin verir.

Bitcoin, SegWit protokolüne sahipken Bitcoin Cash bu protokole sahip değildir. Bunun avantajı da işlem hızlarının yavaşlamaması ve maliyetlerin de oldukça düşmesidir. 

Bitcoin Cash, Bitcoin’e göre güncel bir para birimi olduğu için kullanıcıların da ilgisini çekmektedir. Bu da yapılan işlem sayısının artmasını sağlamaktadır. Bitcoin’de madencilik işinin zorlaşmasıyla birlikte bu sistemde kazanç elde etmeniz Bitcoin’den daha kolaydır.  

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı bir kripto para olmasına rağmen sistem güvenliği ve devamlılığı için Bitcoin blok zinciri üzerinden işlem görmektedir. Madenciliğe başlamadan önce diğer kripto para birimlerinden olduğu gibi ilk olarak kendinize özel bir sanal kripto para cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir.

Diğer kripto paraların birçoğunda olduğu gibi bu sistemde de madencilik yapabilmeniz için, bu işleme özel üretilmiş ASIC cihaza sahip olmanız gerekmektedir. Sistemde üretilen blok başına kar sağlandığı için ve Bitcoin Cash blokları 8MB’lik bir kapasiteye sahip olduğu için Bitcoin madenciliğinden farklı olarak daha fazla enerji ve işlem gücüne sahip olmak gerekir. 

Bitcoin Cash madenciliği yapmak için önünüzde iki seçenek bulunmaktadır. Bu işlemi dilerseniz kendi başınıza, dilerseniz de bir madencilik havuzuna dahil olarak gerçekleştirebilirsiniz. Yeterli teknik ekipman ve cihaza sahip değilseniz bir havuza dahil olmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Böylece daha fazla blok üreterek kar oranınızı yükseltebilirsiniz.

Bitcoin Cash Nasıl Alınır?

Bitcoin Cash ve diğer kripto paraları ülkemizde ve yurt dşında faaliyet gösteren kripto para borsaları üzerinden kolayca alıp-satabilirsiniz.

Bunun için istediğiniz kripto para borsasına kolay ve hızlı bir şekilde üye olmalısınız. Üye olduktan sonra çeşitli seçenekler ile hesabınıza dilediğiniz miktarda para yüklemelisiniz. Para yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra dilediğiniz miktarlarda Bitcoin Cash’de dahil kripto para alıp satabilirsiniz.

Sizlerde Bitcoin Cash Nedir? Yazımızla ilgili görüşlerinizi ve merak ettiklerinizi bizlere yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ