Fujian mahkemesi, Bitcoin'in Çin yasaları tarafından korunmadığını söylüyor - ancak diğer Çin mahkemelerinin farklı bir görüşü var gibi görünüyor.

Bitcoin Çin Yasaları ve Yerel Mahkeme Kuralları ile Korunamaz

Fujian mahkemesi, Bitcoin'in Çin yasaları tarafından korunmadığını söylüyor - ancak diğer Çin mahkemelerinin farklı bir görüşü var gibi görünüyor.

Sanal bir emtia olan Bitcoin (BTC), Çin yasası tarafından korunamıyor, Fujian eyaletindeki bir mahkemenin 13 Mayıs'ta karar verdiği bildiriliyor.

Fujian Hukuk Kuralı Haberleri'ne göre, mahkeme “Bitcoin temalı bir kulübe” yatırım yapılmasını içeren bir anlaşmazlık düşünüyordu. Liao adındaki davacının bu kulübe 500.000 yuan (70.500 $) yatırım yaptığı iddia ediliyor. Onun beklentisi, yüksek getirilerin geleceğiydi.

Paralarından herhangi birini geri alamayan Liao, adı geçen Bitcoin kulübünün operatörüne dava açtı. Changting People's Court daha sonra Bitcoin sanal bir mal olduğu için kendi yetki alanına girmediğine karar verdi. Sonuç olarak dava reddedildi.

İlginçtir, son karar Çin'den gelen önceki haberlerle çelişiyor gibi görünüyor. Bu ayın başlarında, Şangay 1 Nolu Orta Halk Mahkemesi, Bitcoin'in dijital bir varlık olduğu ve bu nedenle yasalarla korunması gerektiğine hükmetti.

Dava, 2018 yılında dört kişi tarafından evlerinde soyulan Şangay, Pete ve Xiaoli Wang'da uluslararası bir evli çift tarafından başlatıldı. Saldırganlar, Pete ve Xiaoli'yi BTC ve Skycoin'de düzenlenen kripto para birimi tasarruflarını cüzdanlarına aktarmaya zorladı. .

Mahkeme, soygunculara aynı kripto para birimini iade etmelerini veya kurbanlarına yuan'da 12 Haziran 2018'den itibaren BTC ve Skycoin fiyatını temel alarak ödeme yapmalarını emretti. Hırsızlar, karara itiraz ederek “mevcut Çin yasaları, Bitcoin ve Skycoin” konusunda karar veremeyeceğini iddia ettiler.

Mahkeme o zamandan beri saldırganlara çiftin 18.88 BTC'sini iade etmelerini emretti. Hırsızlar asla çiftin çalınan Skycoin'lerini geri vermediler.

 Temmuz 2019'da, Hangzhou İnternet Mahkemesi, aynı zamanda Cointelegraph tarafından röportaj yapılan uzmanların düzenleyici bir çözülme olarak kuşku duymasına rağmen, Bitcoin'in dijital mülk olarak kabul edilmesi gerektiğine karar verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ