Son iki yılda, Bitcoin (BTC) CME (Chicago Ticaret Borsası) ile işlem gören vadeli işlemler, kurumsal yatırımcılar için önem kazanmıştır.

Bitcoin CME Vadeli İşlem Hacmi Düştü - Kurumlar Gemiden Atladı mı?

Son iki yılda, Bitcoin (BTC) CME (Chicago Ticaret Borsası) ile işlem gören vadeli işlemler, kurumsal yatırımcılar için önem kazanmıştır. Bununla birlikte, tüccarlar arasında popüler bir yanlış kanı, vadeli işlem piyasası faaliyetine ve spot fiyatların etkisine haksız bir önem atfetmektir. BTC senedi altında ticarete rağmen, CME vadeli işlemlerinin finansal olarak yerleştiğini ve bu nedenle gerçek Bitcoin değişimini içermediğini vurgulamak önemlidir.

Son zamanlarda, Bitcoin opsiyon işlemlerine açık ilgi konusu, kripto medya ve kripto Twitter'da son derece popüler bir tartışma konusu oldu, ancak görebildiğimiz kadarıyla, birçok yatırımcı metriğin nasıl çalıştığını ve Bitcoin fiyat eylemiyle ilişkili olarak ne anlama geldiğini yanlış anlıyor.

Basit bir ifadeyle, açık pozisyon, piyasa katılımcılarının toplam vadeli işlem sözleşmeleri sayısıdır. CME'den geçen her ticaret için, bir müşteri yükseliş eğilimi umarak uzun süre istekli olmalı, diğer taraf mutlaka enstrümanı kısaltacaktır.

Yatırımcılar vadeli işlem verilerini nasıl yorumlamalı?

Yaygın bir hata, yatırımcıların bir türeve olan ilgisizliğinden daha düşük günlük işlem hacimlerinin ortaya çıktığını varsaymaktır. Piyasa katılımcılarının çoğu pozisyonlarını taşıyorsa, her iki taraf için oyunda yüksek tenlere rağmen ticaret faaliyeti çok az olabilir veya hiç olmayabilir.

Skew'in yukarıdaki CME Bitcoin vadeli işlemlerinin toplam açık pozisyon ve hacim grafiğinde gösterildiği gibi, Aralık'tan Şubat ortasına kadar açık pozsitonun kuvvetli bir şekilde arttığını görüyoruz, ancak bu aslında ne anlama geliyor?

Kripto para tüccarları bazen CME Bitcoin Vadeli İşlemleri'nin aylık süresinin dolduğunu unutur. Bitmex ve Binance Perpetual Futures'tan farklı olarak, Bitcoin’in CME vadeli işlemler sözleşmesi, her ayın son Cuma'sı olan sabit bir yerleşim tarihine sahiptir.

Bu, Şubat ayının son 2 haftasında görülen Açık Pozisyon indirimini kısmen 338 milyon $ 'dan (% -38) 210 milyon dolara açıklayabilir. Yükseliş eğilimi, Aralık 2019'dan bu yana Bitcoin fiyatındaki % 55'lik bir yükselişin ardından yükseliş eğiliminin tükenmesiyle gerçekleşti.

Vadeli işlem hacmi payı yüksek

CME'de ortalama günlük hacim son 4 ay boyunca 376 milyon $ olmuştur, ancak Mart % 35 daha düşük bir eğilim göstermektedir. Şubat ayında ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'den “eski İsviçre gizli numara bankacılığına eşdeğer” olarak kullanılan kripto para birimleri hakkındaki yorumlar, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yönelme iştahını azaltmada rol oynayabilirdi.

Genellikle, Trump İdaresi'nin yanı sıra doğrudan başkan tarafından yapılan yorumlar, yatırımcı hissini ve kripto yatırımlarıyla ilgili verdikleri kararı etkilemektedir.

Son on seanstaki son düşüşe rağmen, 2019'un dördüncü çeyreğinde sağlıklı bir şekilde % 8'in üzerinde kalıyor. Bu nedenle, CME'de 1,1 milyar dolarlık 18 Şubat işlem hacmi yeni bir normdan çok daha sıra dışı görünüyor.

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin fiyatını yönlendiriyor mu?

Pek çok perakende yatırımcı sıklıkla kurumsal yatırımcıların Bitcoin fiyatını artırdığını ve bu açıklamayı destekleyecek bazı kanıtlar bulunduğunu söylüyor. Her şeyden önce, 338 milyon $ (32.000 BTC) Açık Pozisyon, spot piyasa faaliyetine kıyasla önemli bir miktarı temsil ediyor. Bir yıldan daha kısa bir süre önce Bitstamp'taki tek bir 5.000 BTC'lik sipariş doğrudan CME dahil olmak üzere her borsada neredeyse % 20'lik bir flaş kazasına bağlandı.

 Bir diğer güçlü yön, Arcane Research tarafından CME vadeli işlemlerinin sona ermesinden önce Bitcoin fiyatı ile benzersiz ticaret davranışını ortaya çıkaran yeni bir çalışma. Bitcoin fiyatının bu tür etkinliklerden önce ortalama % 2.3 düştüğünü belirttiler. Aslında, bu Arcane Research tarafından analiz edilen 20 ayın 15'inde doğrudur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ