ABD Merkez Bankası'nın varlık satın alma programını hızla sıkılaştırma niyetine ve ardından 2022'de üç faiz artırımına karşı görünüyor.

 ABD Merkez Bankası'nın varlık satın alma programını hızla sıkılaştırma niyetine ve ardından 2022'de üç faiz artırımına karşı görünüyor. New York merkezli bir varlık yönetim şirketi olan Aike Capital'in kurucusu Alex Krüger, Çarşamba günü yayınlanacak ABD enflasyon verilerinin tahmin edilenden daha yüksek çıkması durumunda Bitcoin'in (BTC) 30.000 dolara kadar düşebileceği konusunda uyarıyor.

Piyasa, geniş çapta takip edilen tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Aralık ayına kadar yıllık %7,1 ve aylık bazda %0,4 artmasını bekliyor. Bu artış, ABD Federal Rezerv yetkililerinin neden daha önce tahmin edilenden daha hızlı bir para politikası normalleştirmesi için kök saldığını gösteriyor.


7 Ocak'ta açıklanan verilere göre, hazırlıklarını daha da desteklemek, gelirdeki artış ve düşen işsizlik başvuruları da dahil olmak üzere normalleşen bir işgücü piyasasıdır.

Pazar günü Krüger, "Kripto varlıklar risk eğrisinin en uç noktasında" diye tweet atarak, Fed'in "olağanüstü gevşek para politikasından" yararlandıkları için, "beklenmedik şekilde daha sıkı" olarak zarar göreceklerini söylemenin yeterli olacağını da sözlerine ekledi. politika parayı daha güvenli varlık sınıflarına kaydırır.

"Bitcoin artık likidite koşulları için bir vekil olarak işlem gören bir makro varlık. Likidite azaldıkça, artık mücadelede olan makro oyuncular Bitcoin satıyor ve tüm kripto bunu takip ediyor."

Mart 2022'de İlk Faiz Artırımı Mı?

Fed, Mart 2020'den bu yana her ay 80 milyar dolar değerinde devlet tahvili ve 40 milyar dolar değerinde ipoteğe dayalı menkul kıymet satın alıyor. Bu arada ABD Merkez Bankası gösterge faiz oranlarını sıfıra yakın tutarak bireylere ve işletmelere kredi vermeyi daha ucuz hale getirdi.


Ancak gevşek bir para politikasının ikincil zararı, Kasım 2021'de neredeyse kırk yılın en yüksek seviyesi olan %6,8'e ulaşan daha yüksek enflasyondur.

Dolayısıyla, bir zamanlar artan tüketici fiyatlarının "geçici" olduğunu iddia eden Fed, duruşunu 2022'de faiz artırımı beklememekten, bilanço normalleşmesinin yanı sıra üç zammı tartışmaya çevirdi.

BNY Mellon Wealth Management'ın baş yatırım yetkilisi Leo Grohowski CNBC'ye verdiği demeçte, "Beklediğimizden daha dramatik ve Fed'in daha şahin bir duruşa dönüşmesi sürpriz oldu" dedi ve ekledi: "Çoğu piyasa katılımcısı daha yüksek oranlar, daha az destekleyici para politikası bekliyordu, ancak federal fonlara baktığınızda Mart ayında, yılbaşı arifesinde %90'lık bir artış şansı olduğunu ima ediyor, bu sadece %63'tü."


Bloomberg Intelligence'ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, 40.000 doları Bitcoin pazarında önemli bir destek seviyesi olarak nitelendirdi. Ayrıca, dünya dijitalleştikçe ve BTC'ye teminat olarak davrandıkça, kripto para biriminin sonunda düşüş aşamasından çıkacağını tahmin etti.

Destek Olarak 40 Bin Dolar Seviyesindeki Geçmişi İçeren BTC/USD Günlük Fiyat Tablosu

Açıklama, Bitcoin'in 8 Kasım'daki rekor yüksek seviyesi olan 69.000$'dan düşüşünün şimdi %40'ın üzerinde olmasıyla geldi. Blockforce Capital'in CEO'su Eric Ervin'e göre, düşüş öncelikle son yatırımcıları yıkayarak, piyasayı uzun vadeli sahiplerle terk etti.

Bloomberg'e konuşan yönetici, bunun bir "mini ayı piyasasının" başlangıcı olabileceğini söyledi ve bu tür düzeltmelerin kripto yatırımcıları için "tamamen normal" olduğunu da sözlerine ekledi.

 BTC fiyatı Ocak 2021'den itibaren tam bir döngüye girdiğinden, Bitcoin 40,7 bin dolarda klasik sıçrama gerçekleştiriyor. Krüger ayrıca, Bitcoin'in teknik olarak aşırı satıldığı sürece rekor seviyelerinden çok fazla düştüğünü de kaydetti. Dolayısıyla, TÜFE okuması aşağı yönlü sürprizler yaparsa, piyasalar BTC fiyatının bir süreliğine yükselişini ve trendini bekleyebilir.

Krüger, "Çarşamba günü ABD enflasyon verilerine sahip olacak" dedi ve ekledi: "Düşük seviyelerin reddedilmesinin ne kadar güçlü olduğu göz önüne alındığında, fiyatların o zamana kadar yukarı yönlü bir çarpıklıkla 41 bin ve 44 bin civarında düşmesi gerektiğini düşünün."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ