2020, finansal ve sağlık açısından muazzam bir zorluk dönemi olarak tarihe geçecek. Küresel nüfus on yıllardır ekonomi ve yaşam tehdidi açısından pek mücadele etmedi, COVID-19 beklenmedik bir belirsizlik büyüsünü ortaya çıkardı.

Bitcoin Covid - 19 İlişkisi Ne Kadar Gerçekçi?

2020, finansal ve sağlık açısından muazzam bir zorluk dönemi olarak tarihe geçecek. Küresel nüfus on yıllardır ekonomi ve yaşam tehdidi açısından pek mücadele etmedi, COVID-19 beklenmedik bir belirsizlik büyüsünü ortaya çıkardı.

Bununla birlikte, pandeminin yanı sıra, dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in hareketi de birçoğunun dikkatini çekti. Bitcoin'in fiyat performansı oynaklıkla doluydu ve iki bağımsız kurum arasındaki bir deseni analiz etmek için çeşitli çalışmalar yapıldı.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, 31 Aralık 2019 ile 29 Nisan 2020 tarihleri arasında günlük COVID-19 kayıpları ve günlük Bitcoin fiyatları arasında bir dalgacık tutarlılık analizi yapılmıştır.

Dalgacık yaklaşım yöntemini uyguladıktan sonra, COVID-19 seviyelerinin Bitcoin fiyatlarındaki artışa katkıda bulunduğu bulunmuştur. Aslında, korelasyon istatistikleri üzerindeki etkisi en çok 5 Nisan sonrası dönemde görülmüştür. Aynısı, burada yer alan çizelgelerle de doğrulanmıştır. Burada, aşağıdaki grafikte vurgulanan sarımsı bölgenin BTC'nin COVID-19 kayıplarına göre fiyatındaki artışın bir göstergesi olduğu görülmüştür.

Doğru hesaplamalar, doğru varsayımlar anlamına gelmez

Çalışmanın veri merkezli yönlerinde herhangi bir hata olmamakla birlikte, yukarıda belirtilen süre boyunca Bitcoin fiyatını etkileyen birçok faktör çalışma tarafından dikkate alınmamıştır.

Örneğin, Bitcoin'in yarılanmasının etkisi Nisan ayındaki ralli sırasında inkar edilemezdi. Aslında, Google bile “Bitcoin halving” için arama hacminde bir artış kaydetti, topluluğun çoğunluğu BTC'nin değerlemesi hakkındaki güncellemelere bağlıydı.

Ayrıca, Bitcoin'in temelleri de iyileşti ve bu faktörler, sektördeki piyasa duygusunu ve momentumu pozitif tutan ana katalizörler olarak tanımlandı.

COVID-19 ve Bitcoin arasındaki korelasyon, yukarıda belirtildiği gibi sadece Nisan ayı boyunca artmıştır. Daha net bir fikir elde etmek için, DSÖ'nün durum raporlarının yardımıyla artan vakaların oranını belirlemek önemlidir.

Hesaplamalara göre, BTC'nin fiyatı ile COVID ölümleri arasındaki korelasyon düşük olduğunda, Ocak ayından Şubat ayına kadar vaka sayısı yüzde 77 arttı. Şubat'tan Mart'a kadar, oran yüzde 76'ya düştü ve korelasyon küçük olmaya devam etti.

Adil olmak gerekirse, Bitcoin'in performansını sadece COVID-19'un etkisine dayanarak inceleyen ve ilişkilendiren çalışmalar çoğunlukla Bitcoin'i geleneksel bir varlık olarak düşünmediği için tartışmalıdır.

 


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ