Küresel piyasalar, Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmalar nedeniyle diken üstünde.

Küresel piyasalar, Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmalar nedeniyle diken üstünde. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik politikaları karşısında Batılı güçler üst üste yaptırım kararlarını açıklıyor. Alınan kararlar, küresel piyasaları da etkiliyor. Dolar, altın ve ham petrol fiyatlarında artışlar dikkat çekiyor.

Yakın zamanda FED’in faiz arttırmaya başlayacağı yönündeki beklentilerde de artış yaşanıyor. Kısaca Bitcoin ve kripto para piyasalarını olumsuz etkileyecek ve kripto kışını tetikleyecek bir sürece girebiliriz.

Huobi borsası kurucularından olan Ju Dun’a göre Bitcoin’deki boğa sezonu bir sonraki halving’e kalabilir. Bilindiği üzere her 4 yılda bir dağıtılan Bitcoin ödüllerinin miktarı yarı yarıya azaltılıyor. Bu yarılama aynı zamanda Bitcoin arzının da yarı yarıya azalması anlamına geliyor. Bir sonraki halving ise 2024 yılının bahar aylarında yaşanacak. Bu döneme kadar Huobi borsasının kurucusu, boğa sezonu beklemiyor.

Günlük dağıtılan Bitcoin miktarı, yaklaşık 900 adede denk geliyor. Yani Bitcoin arzı günlük 900 adet artış gösteriyor. 2024 yılının bahar aylarında yaşanacak olan halving (yarılama) etkisi ile günlük dağıtılan Bitcoin ödülü sayısı yarı yarıya azaltılarak 450’ye gerileyecek. Böylece Bitcoin daha da kıt hale gelecek.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ