Amazon.com Inc.'in bu yıl ödemeler için tokeni kabul edeceği spekülasyonlarına karşı çıktığı için Bitcoin, kısa bir süre 40.000 doları aştıktan sonra düştü ve yatırımcılara kripto paranın oynaklığını bir kez daha hatırlattı.

Bitcoin’de Düşüş: Amazon Etkisi mi?

Amazon.com Inc.'in bu yıl ödemeler için tokeni kabul edeceği spekülasyonlarına karşı çıktığı için Bitcoin, kısa bir süre 40.000 doları aştıktan sonra düştü ve yatırımcılara kripto paranın oynaklığını bir kez daha hatırlattı.

Bitcoin’de Düşüş

En büyük dijital para birimi %3,5 kadar düştü. Hong Kong'da, ABD ticaretinde geç bir geri dönüşü genişletiyor. Ether ve Litecoin dahil olmak üzere rakip paralar da geri çekildi.

Bitcoin'in en son rallisi Pazartesi günü, traderların kripto ile bağlantılı bir Amazon yönetici iş ilanını sindirmesiyle hızlandı ve fiyatların yükselmesine neden oldu. Bir şirket sözcüsünün tokenin bu yıl ödemeler için kabul edileceğini reddetmesinin ardından ralli saatler sonra hızla tükendi.

Düşüş bahislerini karşılamak için acele eden yatırımcılar, Bitcoin'in daha önceki yükselişini 40.545 $ ile 15 Haziran'dan bu yana en yüksek seviye olan zirveye taşımaya yardımcı oldu. Bybt.com'dan alınan verilere göre Pazartesi günü, 19 Mayıs'tan bu yana en fazla 950 milyon dolardan fazla kripto para tasfiye edildi.

Kripto borsası Luno'nun Asya Pasifik işinin başkanı Vijay Ayyar, "Aşağı inerken, en az 25.000 ABD Doları beklediğimizi varsayarsak, shortlar birikiyordu" dedi. Ayyar  ayrıca “Ama sonra 29.000 ila 30.000 dolarlık bölgede, bu shortların çoğunu habersiz yakalayan ve dolayısıyla fiyatın yukarı çıkmasına neden olan yoğun bir birikim oldu.” diye de ekledi.

Ayyar, Bitcoin'in fiyat oynaklığının, Nisan ayında rekor seviyeye ulaşıldığından bu yana daha geniş, çok dalgalı bir düzeltmenin parçası olduğunu söyledi. Başka bir potansiyel düşüşten önce fiyatın yakın vadede 45.000 dolara kadar yükselebileceğini söyledi.

Dalgalı durum

En son dalgalanmalar, Bitcoin'in artan düzenleyici ve çevresel kaygılar arasında neredeyse 65.000 $'lık rekor seviyeye ulaşmasının ardından kripto endüstrisindeki bir soğuklukla ilgili endişelerin ortasında geldi. Destekçiler, kripto parayı son aylarda 30.000 ila 40.000 $ arasındaki dar ticaret aralığından çıkarmak için bir sonraki katalizörü ararken, tüccarların bu haftaki hamleler için işaret edebileceği birçok faktör var.

Oanda Corp'un kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Bitcoin'in bu haftaki en büyük riski, Fed'in şahin bir sürprizi olabilir, bu da fiyatların neden psikolojik 40.000 dolar seviyesini henüz aşamadığını açıklayabilir” dedi. FED Çarşamba günü bir sonraki faiz kararını açıklayacak.

Bitcoin 40.000 doların üzerine çıktı ve sonra tekrar düştü

 Ether %5'e kadar düştü ve 4 Ağustos'ta yapılacak olan ve dünyanın en çok kullanılan blok zincirindeki işlemleri beslemek için her kullanıldığında bazılarını yok ederek bekleyen token miktarını azaltacak bir yükseltme öncesinde Pazartesi günkü önceki ilerlemeyi tersine çevirdi.

En büyük kripto borsası Binance'de, Bitcoin kalıcı sözleşmeleri, New York'un ilk işlemlerinde bir saat içinde %30'a varan artış gösterdi ve bu, kripto paranın en likit türevlerinden birinde aşırı oynaklığın bir işareti oldu.

Tesla Inc.'den Elon Musk'ın firmasının sonunda Bitcoin'i tekrar kabul edeceğini ve uzay araştırma şirketi SpaceX'in BTC’ye sahip olduğunu söylemesinin ardından geçen hafta duygu da biraz arttı. Bitcoin, hafta sonu Mayıs ayından bu yana ilk kez 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ