Kimi zaman Bitcoin’de meydana gelen düşüşün nedeni dolar endeksinin güç kazanmasına bağlanıyor.

Kimi zaman Bitcoin’de meydana gelen düşüşün nedeni  dolar endeksinin güç  kazanmasına  bağlanıyor. Ancak böyle bir korelasyonun ne kadar doğru  olduğunu belki de sorgulamak gerekiyor.

Kimi zaman da risk iştahının artmasına veya azalmasına bağlı olarak düşüş veya yükseliş yönlü yorumlar yapılıyor 2022’de en çok takip edilecek gelişmeler ise FED’in faiz artışı ile pandeminin  gidişatı olacak.

Açıkçası geçmişte FED’in faiz artırdığı dönemlerde  Bitcoin’de her zaman düşüş olmadı. Daha doğrusu bir ters korelasyonun olmadığını  görüyoruz. Dolaysıyla faiz artışı olunca Bitcoin kesin düşecek demek doğru bir yaklaşım değil.

Yatırımcı her zaman kazanacağı rakamı düşünür. Zira FED faiz artırsa bile yatırımcının faiz geliri ile Bitcoin ve kripto para birimlerinden elde edeceği  geliri kıyaslamak mümkün bile değil.

Ayrıca kripto para piyasasını artık merkez Bankalarının para politikalarına bağlamak ne derece doğru. Tamamen yatırımcıların duyguları neticesinde işleyen bir piyasada düşüş veya yükseliş için sebepler arıyoruz

Bitcoin ve kripto paralarda ne tam manada ne de tam manada düşüşler olan Rakamlar her zaman bir yerlerde duruyor elbette.  Yapılması gereken ne diyeceksiniz? Sadece biraz sabredeceksiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ