Dünyada bir çok farklı ülkede Bitcoin’e yönelik olarak vergilendirmeler var. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa ve Portekiz gibi dünyanın farklı ülkelerinde bu yıl kripto para birimi vergi kılavuzları yayınlandı.

Bitcoin’de Kazanç Olursa Vergi Ödüyorsunuz – Peki Ya Düşüş Olursa?

Dünyada bir çok farklı ülkede Bitcoin’e yönelik olarak vergilendirmeler var. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa ve Portekiz gibi dünyanın farklı ülkelerinde bu yıl kripto para birimi vergi kılavuzları yayınlandı. Bu nedenle kripto vergisi dosyalaması sayısında bir artış görmeyi beklemek mümkün olacak.

Bitcoin (BTC) fiyatı bu yıl yükselirken, Bitcoin yatırımcıları için her karlı satış, ticaret veya deği tokuş için vergi yükümlülüğü de artmış durumda. Bitcoin fiyatlarındaki son düşüş, yatırımcılara Ocak 2019’dan bu yana biriken vergi yükümlülüklerini azaltma fırsatı sunuyor.

Farkındalık

Birçok kişi belki de bunu bilmiyor, ancak kripto vergi parası yükümlülüğü, kripto vergi planlaması adı verilen yeni geliştirilen bir uygulama ile önemli ölçüde azaltılabiliyor.

Vergilerinizi hisse senedi alım satım işlemlerinde planlayabileceğiniz gibi, kripto para birimini sermaye kazancı vergisine tabi bir varlık olarak kabul eden ülkeler de kripto yatırımcılarının sermaye kaybını rapor etmelerine imkan tanınıyor.

Bu yılın başından beri kripto para alım satım işleminden kar elde ettiyseniz ve şimdi fiyatın düştüğü durumda bazı zararlarınız var ise, bu zararı telafi edebilir ve vergi borcunuzu azaltabilirsiniz.

ABD gibi bazı ülkeler böyle bir duruma imkan sağlıyor. Bu nedenle, satın aldığınız Bitcoin’i, fiyat yüksek olduğunda daha düşük bir fiyattan satmayı seçebilirsiniz. Bu vergi borcunuzu yeniden düzenlemenize yardımcı olabilir. Bu vergi planlama yöntemi, birçok ülkede vergileri hesaplamak ve planlamak için ortak bir yol olan belirli bir tanımlamanın kullanılmasını da gerektiriyor.

Kar Elde Edemediyseniz

Ayrıca, bu yıl kripto faaliyetinden kazanmamış olsanız ve bunun yerine sermaye kaybına uğramış olsanız bile, belirli bir tanımlama yöntemine dayanan vergi planlamasından yararlanabilirsiniz. Bu yıl elde ettiğiniz diğer herhangi bir sermaye kazancı karşısındaki zararları mahsup edebilir veya gelecek yıl kar elde edeceğiniz bir tutarla dengeleyebilirsiniz. Bitcoin'i satın alırken ödediğiniz fiyat, Bitcoin'i satarken elde ettiğiniz miktardan daha yüksek olduğu sürece bir sermaye kaybı meydana gelecek.

Birçok ülkenin vergi mevsimi iki ay içinde başladığı için, bu yılki kripto vergi borcunuzu planlamanız için son bir ay kalmış durumda. Vergi kurallarının ülkeye göre değiştiğini de unutmamak gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ