Çin tarihi bir yanlışa imza atarak Bitcoin madenciliğini yasakladı ve böylece altın yumurtlayan kazı kesti.

Çin tarihi bir yanlışa imza atarak Bitcoin madenciliğini yasakladı ve böylece altın yumurtlayan kazı kesti. Yasağın ardından Çin, Bitcoin madenciliğindeki tekel gücünü ABD’ye kaptırıyor. 

Bitcoin’de Küresel Dengeler Değişiyor: Yeni Merkez Texas!

2021 yılının başlarında Bitcoin madenciliği %75 oranında Çin’de yoğunlaşıyordu. Çin merkezli madenciler Bitcoin hash günün yaklaşık %75’ini üretiyordu. Dolayısıyla dağıtılan Bitcoin ödülleri ve işletim ücretlerinde aslan payını Çinli madenciler alıyordu. Mayıs ayında Çin sürpriz bir karar alarak Bitcoin madenciliğini yasakladı. Bu kararın ardından Çinli madenciler ülkeyi terk ediyor.

Bitcoin madencileri Bitcoin Blockchain’i üzerinde yapılan işlemleri blok blok ağa kaydediyor. Bu işlemlerinin karşılığında kazdıkları blok başına 6.25 adet BTC ödülü elde ediyor. Her 10 dakikada 1 blok kazılıyor. Dolayısıyla günlük dağıtılan BTC miktarı 900 adede denk geliyor. Yıllık bazda bu rakam 330,000 adet BTC’yi buluyor. Çin aldığı yasakçı kararla bu pastadaki payını kaybediyor.

Bitcoin madencilerinin yeni adresi ABD’nin Texas eyaleti! Eyaletin Bitcoin girişimcilerini destekleyen yasalar çıkarması Texas’ı cazibe merkezi haline getiriyor. Poolin ve Bitmain gibi dev madencilik havuzları operasyonlarını Texas’a kaydırdıklarını duyurdu.

Texas, zengin enerji kaynakları, uzuc elektrik ve liberal mevzuatları ile Bitcoin’in yeni merkezi olmaya aday bir destinasyon. Eyalet yönetimi Çin yasaklarını değerlendirerek üst üste Bitcoin lehine politikalar geliştirdi ve Bitcoin’i ticareti yapılan bir emtia olarak tanımladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ