Bitcoin, Pazar günü 12.486 $ civarında yılın zirvesini tamamladıktan sonra yüzde 6'dan fazla düştü.

Bitcoin’de Rallinin Devamı Gelecek mi?

Lider kripto para birimi, Çarşamba gününün erken saatlerinde en düşük gün içi olan 11.654 dolardan işlem görüyordu. Büyük düşüş düzeltmesi, günlük traderlar arasındaki kar alımından kaynaklandı. Kısa vadeli karlar elde etmek için zirveyi sattılar ve Bitcoin'in destekleyici makro temellerin ortasında bile fiyatın düşmesine neden oldular.

Bir piyasa analisti olan Kevin Svenson, ralli ve geri çekilme hareketini "yanlış bir çıkış" olarak nitelendirdi. Bu terim, Bitcoin'in 12.000 $ seviyesinin reddedilmesinin ardından daha da düşebileceğini ifade ederken, Bay Svenson, kripto para biriminin hala "ateşleneceğini" belirtti. ABD borsasından ipuçlarını aldı.

Bay Svenson, "Görünüşe göre Bitcoin, yanlış patlamaya rağmen Boğa pozisyonunu hala koruyor" dedi. Bana boğa gibi görünüyor. Sabırlı kalın! Ve eğer S&P 500 tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarsa, spekülatörlerin artan güvenine bağlı olarak Crypto piyasasının yeniden canlanacağını düşünüyorum. "

Yorumlar, ikinci çeyrekte Bitcoin ile korelasyonu artan ABD endeksi olan S&P 500'deki düzensiz yükselişin ardından geldi. Teknoloji hisselerindeki büyük artış nedeniyle Salı günü çok yüksek bir yükselişle kapandı. Ancak daha büyük bir resim, Federal Rezerv’in rekor seviyedeki yükselişin arkasındaki teşvikine işaret etti.

Riskli piyasalardaki yükseliş, trilyonlarca dolarlık hükümet harcamaları ve Fed'in daha fazla desteği ile desteklendi. ABD merkez bankası Mart 2020'de faiz oranlarını neredeyse sıfıra indirdi ve finansal piyasalara yardım etmek ve şirketlerin COVID salgınından kurtulmak için borç para almalarına yardımcı olmak için büyük bir tahvil satın alma programı başlattı.

Fed’in politikası, devlet tahvilleri üzerinde önemli bir etki bıraktı. Gösterge 10 yıllık Hazine'nin getirisi bu ayın başlarında rekor düşük seviyesine geriledi. Bu, yatırımcıları daha iyi getiri sunmayı vaat eden pazarlara doğru itti. Sonuç olarak, S&P 500, altın ve hatta Bitcoin art arda yükseldi.

Bay Svenson, Bitcoin rallisinin devam etmesini bekliyor çünkü S&P 500 benzer bir duyguyu yansıtıyor. Bu piyasaları bu yılın başlarında yukarılara taşımada büyük rol oynayan faktörler hâlâ ortada: Fed, açık uçlu teşvik programını piyasa ihtiyacı olduğu sürece aktif tutmaya söz verirken faiz indirimini sıfıra yakın tutuyor.

Öte yandan, Hazine getirileri ve ABD doları yeni düşük seviyelere düşerek nakit yatırımcıları alternatif güvenli limanlara bakmaları için daha fazla baskı yaratıyor. Altın da aynı nedenden ötürü geçen hafta ons başına 2.000 doların üzerinde bir rekor kırdı. Bitcoin aynı şekilde 12.000 $ 'a yükseldi.

 TradingView tabanlı bir piyasa analisti olan Vince Prince, "SPX tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak yine de Bitcoin, korona öncesi çökme durumuna ulaşarak daha hızlı ve güçlüydü" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ