Bitcoin’de yeni bir safhaya geçerken

Bu hafta, belki de bu ay sanırım kripto paralar ve özellikle de Bitcoin tarihinde devletin ve konvansiyonel ekonomi kurumlarının üst üste yaptığı açıklamalarla anılanacak. Uluslararası düzeyde birçok ekonomi otoritesinin açıklamalarda bulundu bu hafta; Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası başkanında Güney Kore Hükümetine, oradan da Bakan Şimşek'e varana kadar. Hem Bitcoin’in mevcut transfer trafiği ve onaylanmamış işlemlerin tarihindeki en yüksek seviyelerde oluşu, hem de fiyatındaki rekor seviyeler bunun bu açıklamaların sebeplerini açıklıyor gibi. Bitcoin yavaş yavaş ana akım bir değer depolama sistemi oluyor. Bu olurken de birçok yeni teori ile birlikte yol alıyor. Artık bir soymetal gibi olduğu ve dijital altın olduğu gibi. Hatta altına kıyasla kolayca global şekilde transfer edilebilmesi gibi muazzam bir avantaj barındırması gibi. 

Bu teorik tartışmalar devam ededursun, karşıt görüşlerde ciddi söyle savaşları devam ediyor. Geçen hafta, FED’in (Aemrika Merkez Bankası) mevcut başkanı ile eski başkanının yaptığı zıt yöndeki açıklamalar bunun en güzel örneği. Mevcut başkan Bitcoin’i oldukça spekülatif bulurken eski başkan (biraz da parangalarından kurtulmanın etkisiyle belki de) çok daha olumlu görüşlere sahip. Alan Greenspan: “Bitcoin, Amerika’nın devrim zamanındaki parasına benziyor” diyor. Her iki açıklamayı da Kriptom için çevirdik. Buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bunun üzerine genel devlet cenahından açıklamalar da dikkat çekti. Sanırım bunların en ılımlısı Kore Hükümetinin regüle açıklamasıydı. Güney Kore Hükümeti vatandaşlarını koruyacak düzenlemeler ve regülasyon amacıonda olduğunu deklare etti. Bizim cenahta ise maalesef sadece vergilerden bahsediliyor. Dünyanın en çok vergi alan ve vergisine nispetle en az üretim yapan ülkesi için pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Hele emtia diye tanımlanan Bitcoin’den hem KDV hem de gelir vergisi alınabileceğinin konuşulması bile ciddi bir trajikomedi. Peki bu açıklamalara biraz da tersinden baksak. Belki de artık Bitcoin inkar edilemez bir noktaya gelmiş olamaz mı? Ne olursa olsun 2018 kriptokrasi için oldukça ilginç geçeceğe benziyor. 

Son olarak lale krizi ve dotcom krizi ile yapılan analojilere gelirsek. Bu konuda Kriptom sayfaların onlarca yazı da bulabilirsiniz. Mesela NEO’nun geliştiricisi Da Hong Fei, Angel List’in kurucu ortağı Naval Ravikant ya da Yahoo’nun kurucularından Jerry Yang’ın açıklamaları gibi. Açıkçası konu değeri abartılmış bir lale soğanı kadar basit değil! Ortada oluşmuş ciddi bir endüstri, birçok yazılımcı ve madenci, birçok geliştirici ve yatırımcı var. Ve bu insanlar yüzyılı aşan bankacılık sisteminin çözemediği onlarca sorunu şimdiden dize getirdiler. Açıkçası yaratılan değer bir lale soğanına sığamayacak kadar büyük. Blok zincirini, Tangle’ı, Bitcoin’i ya da akıllı sözleşmeleri biraz olsun öğrenmiş olanlar için asıl balon geçmiş finansal sistem. Ne Bitcoin ne de beraberinde getirdiği teknolojiler bir yere gitmeyecek. Mesela daha ziyade zamanla nereye oturacağında. Devlet ve ekonomi çevrelerinin yaptığı açıklamalara bakılırsa meşruluk barajı çoktan yıkıldı bile. Yani Bitcoin yeni savaşlar vereceği yeni bir safhaya giriyor. Artık herkes Bitcoin’i biliyor ve onu konuşuyor. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ