Elon Musk’un Tesla'sı 2019'un 4. çeyreğindeki ezici performansı ile eleştirmenleri kapattı. Tesla (TSLA) hisse senedi, 2020'nin başından bu yana % 80'in üzerinde bir yükselişe neden oldu.

Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösteren de Var: Tesla (TSLA) Hisse Senedi Yüzde 80

Elon Musk’un Tesla'sı 2019'un 4. çeyreğindeki ezici performansı ile eleştirmenleri kapattı. Tesla (TSLA) hisse senedi, 2020'nin başından bu yana % 80'in üzerinde bir yükselişe neden oldu.

Elektrikli otomobil üreticisi geçtiğimiz hafta güçlü 2019 4. Çeyrek rakamlarını  açıkladığında short pozisyonundakilerin canı yandı. Tesla hisse senedi, bir haftadan kısa bir süre içinde fiyatına 200 dolardan fazla para ekledi ve bu da onu 100 milyar dolarlık değere ulaşan ilk Amerikan otomobil şirketi yaptı.

3 Şubat Pazartesi günü Tesla hisseleri % 20 artışla 780 $ seviyesine yükseldi. Gerçekten de, bu hareketle Tesla, Wall Street'i ve küresel yatırımcıları şaşırttı. Pazartesi günkü hisse senedi fiyat artışı, Tesla'nın son altı yıldaki en büyük bir günlük artışıydı.

2020'nin başından bu yana, Tesla hisse senedi fiyatı, türünün tek örneği performansında % 85 arttı. Tesla’nın hisse senedi performansı, analistleri hesaplamayı gözden geçirmeye ve yeni hedefler belirlemeye zorladı.

Analistler Tesla'ya Gelecek Beş Yıl Boyunca Boğa Diyorlar

Eleştirmenlerin sevgililerinden yatırımcıların sevgililerine kadar, Elon Musk ve Tesla bu durumu kendi lehine başarıyla çevirmeyi başardılar. Bu büyük fiyat artışına rağmen, analistler hisse senedinin daha yüksek seviyelere ulaşması için olumlu olmaya devam ediyor.

CNBC tarafından bildirildiği üzere Argus Research, Tesla'nın 2020'deki güçlü performansına devam etmesini beklediğini söyledi. Araştırma notu şöyle diyor:

“Olumlu görüşümüz, eski Model S ve Model X'ten elde edilen gelir artışının yanı sıra 2019 4. çeyrek üretiminin % 80'inden fazlasını oluşturan yeni Model 3'e olan güçlü talebin var olduğunu varsayar. Geçmiş üretim gecikmelerine, parça eksikliklerine, işçilik maliyetlerinin aşılmasına ve diğer zorluklara rağmen, Tesla'nın elektrikli araç endüstrisindeki baskın konumundan faydalanmasını ve 2020 ve sonrasında performansı iyileştirmesini bekliyoruz ”

Tesla, bu yıl 2020 sonuna kadar 500.000 otomobilin teslimatını kolayca aşacağından da emin. Tesla’nın Şangay'daki Gigafactory tesisi ile Çin’e genişlemesi söz konusu. Tesla, Çin'in dünyanın en büyük otomotiv pazarı olduğunu biliyor ve yerel olarak üretilen otomobillere sahip olmak, sahip olma maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek.

Wedbush analisti Dan Ives, Tesla hisse senetlerinin buradan 1000 $ seviyesine kolayca yükselebileceğini söyledi.

“Geçen haftanın kazançları ve rehberliği, geçen Nisan ayında görülen karanlık günlerden geri dönüş hikayesini tamamladı. Dahası, “Tesla'nın sorumluluğu üstlenerek, 2020 ve sonrasında küresel EV talep bükülmesine doğru net bir ivme görüyor”.

Tesla’nın Uzun Vadeli Tahminleri ve Bitcoin Karşılaştırması

Öte yandan, yatırım fonları Tesla için de uzun vadeli tahminlerde bulunuyor. ARK Investments, Tesla'nın 2024 yılına kadar önümüzdeki beş yıl içinde 1 trilyon dolar değerine ulaşması için 7000 dolara ulaşmasını bekliyor. Tesla performansını bu şekilde sürdürürse, bundan birkaç yıl sonra Volkswagen'i bile yenebilir.

Ayrıca, kripto boğası ve Galaxy Digital kurucusu Mike Novogratz, 2017'de Tesla fiyat eğrisi ile Bitcoin fiyat eğrisi arasında ilginç bir durum karşılaştırması gösterdi.

Ancak, hepimiz daha sonra Bitcoin'e ne olduğunu hatırlıyoruz. Şimdi, sadece beklememiz ve tarihin tekrarlanıp tekrarlanmayacağını görmemiz gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ